www.soL.org.tr
Küba Beşlisi'nden Labañino'nun yeri değiştirildi
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Miami'deki Küba karşıtı terör şebekeleri hakkında istihbarat toplarken ABD yönetimi tarafından tutuklanarak ağır hapis cezalarına çarptırılan 5 Kübalı yurtseverden Ramon Labañino, Kentucky'deki bir hapishaneye nakledildi.

resim

Washington, 28 Mayıs (Prensa Latina) Yurtsever Küba Beşlisi'nin serbest bırakılması için mücadele eden örgütün sözcüsünün bildirdiğine göre Ramon Labañino, Texas'taki federal hapishanedeki mahkumların nakledileceği iddiasıyla, Kentucky'deki McCreary federal hapishanesine gönderildi.

Küba'ya karşı Florida'da organize edilmekte olan terörist saldırıları ülkelerine bildirdikleri için ABD tarafından tutuklanarak cezaevine konulan Küba Beşlisi'nden biri olan Labañino'nun, son iki yıldır eşi ve kızını görmesine izin verilmiyor.

Küba Beşlisi'ne Özgürlük Komitesi hazırladığı bildiride, Labañino'nun en büyük kızı Aili'nin Ocak ayında ABD vizesi aldığını ancak Texas'taki Beaumont hapishanesine gittiğinde, babasının hücre hapsine alındığı bildirilerek görmesine izin verilmediğini açıkladı.

Labañino, Fernando Gonzalez, Antonio Guerrero, Gerardo Hernandez ve Rene Gonzalez 12 Eylül 1998 tarihinden bu yana ABD'deki hapishanelerde, 15 yıl ile ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuluyorlar.

Bildiride ayrıca, Washington'un, Gerardo Hernandez'in eşi Adriana Perez ile Rene Gonzalez'in eşi Olga Salanueva'ın vizelerini onaylamayarak uluslararası hukuk kurallarını çiğnemeye devam ettiği belirtildi. Gonzalez on yıl, Salanueva ise sekiz yıldır eşleriyle görüşemiyorlar.

yazici   mail