www.soL.org.tr
Emniyet Vakit'e destek çıktı
31 Mayıs 2008, Cumartesi

CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın dinlenmesi skandalında görüş açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, Vakit’in iddialarını destekledi. Gelişme, skandalın boyutlanması olarak yorumlanıyor.

HABER MERKEZİ İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a bilgi veren Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, Vakit gazetesinin dinleme skandalıyla ilgili iddialarına destek çıktı.

Atalay, dün Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gelerek Genel Müdür Oğuz Kağan Köksal, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ve dinleme skandalı nedeniyle gündemde olan İstihbarat Dairesi’nin Başkanı Ramazan Akyürek’le toplantı yaptı.

İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından Atalay’a verilen raporda, “Vakit gazetesi Ankara Temsilcisi Serdar Arseven’in CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ı 23 Mayıs’ta kendi cep telefonundan aradığı, kısa süre sonra da Vakit gazetesine ait Ankara’ya kayıtlı ‘sabit telefon hattından’ Sav’ın cep telefonunu ikinci kez aradığı, bu aramanın 44 dakika sürdüğü” bilgisi yer aldı.

Vakit’in açıklamasında Sav’ın cep telefonunun açık kaldığı ve “haberin bu şekilde temin edildiği” öne sürülmüştü.

“Delil karartıyorlar”
Sav ise, cep telefonunu “açık bırakması” konusunda, “Böyle bir olay hatırlamıyorum. Dökümleri alacağım. Sonuçları kamuoyuna açıklarım. Açık kalsa bile valiyle aramda 3 metre var. Konuşmasını nasıl duymuşlar? Delil karartıyorlar” dedi.

Sav, “Kesinlikle Vakit gazetesinin bir mensubuyla konuşmadım. Cep telefonunu zaten sık kullanmıyorum. Valiyle görüşmem sırasında da böyle bir konuşma yaptığımı hatırlamıyorum. Ola ki valiyle görüşmem sırasında cep telefonum çalmış, ben de açtıktan sonra kapatmayı unutmuş olayım ki, böyle bir olay da hatırlamıyorum. Böyle olmuş olsa bile bu kolayca anlaşılır. Savcılık üzerinden telefon dökümlerini istedim. Sonucu da kamuoyuyla paylaşacağım. Ben böyle bir olay üzerinden siyaset yapmam. Diyelim ki dedikleri gibi oldu. Hadi benim konuşmalarımı duydular. Benim oturduğum masayla, konuğun oturduğu koltuğun arası neredeyse 3 metre. Benimle vali arasında 3 metre var. Onun konuşmalarını nasıl duydular? Bence delil karartıyorlar” diye konuştu.

yazici   mail