www.soL.org.tr
Üniversite mezunu sıralamasında sonuncu
22 Eylül 2007, Cumartesi

OECD’nin yıllık Eğitime Bakış raporu geçen hafta yayımlandı. Bir dizi ilginç verinin bulunduğu raporda Türkiye'nin birçok başlıkta hazırlanan tablolardaki değerlendirmelerde son sıralarda yer alması dikkat çekiyor.

resimHABER MERKEZİ Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2007 yılı “Eğitime Bakış 2007” geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Rapor ülkelerin eğitim sistemlerine ilişkin birçok karşılaştırmalı veriyi içerirken, ülkemiz üye ülkeler arasında üniversite ve lise mezunları sayısına göre son sıralarda bulunuyor. Türkiye ayrıca Gayri Safi Milli Hasıla’dan (GSMH) eğitime en az kaynak ayıran ülkeler arasında yer alıyor.

Üniversite mezunu oranı en yüksek ülke yüzde 60'a yaklaşan bir oranla Avusturalya olurken, üniversite mezunu oranı yüzde 50’nin üzerinde bulunan ülkeler arasında, İzlanda ve Yeni Zelanda bulunuyor. Türkiye ise bu sıralamada, yaklaşık yüzde 11’lik oranıyla en son sırada bulunuyor. Üniversite mezunu oranı tüm OECD ülkeleri arasında ortalama yüzde 36,4 olurken, AB ülkeleri arasındaki ortalama yaklaşık yüzde 35.

Türkiye ortaöğretim mezunları oranlaması sırasında da, yüzde 50’ye yaklaşan oranıyla sondan ikinci sırada bulunurken, yüzde 40’lık oranla Meksika son sırada yer alıyor. Ortaöğretim mezunlarının oranı sıralamasında Yunanistan ve Almanya yüzde 100’lük oranla sıralamanın başında yer alırken, AB ortalamasının, yüzde 85’in, OECD ortalamasının ise yüzde 80’in biraz üzerinde olduğu görülüyor.

GSMH’de sondan ikinci
Eğitime, GSMH’den ayrılan pay sıralamasında ise Türkiye, Yunanistan’ın ardından sondan ikinci sırada bulunuyor. 2005 yılının verilerine göre oluşturulan GSMH'den ayrılan pay oranları sıralamasında, Türkiye’nin GSMH’sinin yaklaşık yüzde 4’ünü eğitime ayırdığı görülürken, İsrail’in ayırdığı yaklaşık yüzde 8,5’lik oranla ilk sıralamada yer aldığı, bu ülkeyi yaklaşık yüzde 8’lik oranla İzlanda’nın izlediği görülüyor. Yine aynı değerlendirmede OECD ülkelerinin eğitime, GSMH'dan ortalama yüzde 6.2 oranında kaynak ayırdığı belirtiliyor.

yazici   mail