www.soL.org.tr
Oruç tutmayanlar fişleniyor
22 Eylül 2007, Cumartesi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, çıkarılacak öğle yemeği miktarını belirleme gerekçesiyle oruç tutmayanların isimlerinin bildirilmesi talimatını verdi. Uygulama tepki toplarken yetkililer sorumluluk üstlenmediler.

resimHABER MERKEZİ Oruç tutmayanlar için sınırlı sayıda yemek çıkarılması kararı alınan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’nde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği talimatla oruç tutmayanların isimlerinin bildirilmesi istendi. Talimata göre dairelerde oruç tutmayanların isimleri yazılarak bir liste oluşturulacak. Bu liste ilgili birime verilecek. Bu çerçevede öğle yemeğinin kaç kişi için çıkarılacağı düzenlemesi yapılacak. Dairelerde kaç kişinin öğle yemeği yiyeceğinin sorulması yerine, isimlerin de istenmesi oruç tutmayanların fişlendiği yorumlarına neden oldu.

Ramazan ayı dolayısıyla öğle yemeği yiyeceklerin isimlerinin istendiği TEİAŞ’ın Genel Müdürü İlhami Özşahin, bu olaydan haberi olmadığını ve böyle bir uygulamaya izin vermeyeceğini ifade ederek “Benim bu uygulamadan haberim yok. Yemek hizmetlerini de biz değil TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) veriyor. Böyle bir şey olamaz” dedi. TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik ise yaptığı açıklamada Ramazan ayı dışında her gün 2 bin 900 personele yemek servisi yaptıklarını belirterek, “Böyle andıca ne gerek var ki? Personelin kartı vardır, sayaçtan geçer yemeğini yer. Ama bize sayı bildirilirse ona göre yemek hazırlatırız” şeklinde konuştu.

yazici   mail