www.soL.org.tr
Kolombiya’da gerillalarla çatışma
5 Aralık 2006, Salı
resimDIŞ HABERLER Kolombiya’da FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri) gerillalarıyla askerler arasında çıkan iki ayrı çatışmada 17 askerin öldüğü bildirildi.

General Paulino Coronado’nun açıklamasına göre ilk çatışma Venezuela sınırındaki Notre de Santander bölgesinde, devriye birliklerin gerillalar tarafından pusuya düşürülmesi sonucunda meydana geldi. Söz konusu çatışmada dört askerin de yaralandığı açıklandı. FARC konuyla ilgili herhangi bir açıklama yayınlamadı.

Cuma günü meydana gelen çatışmaların ardından bölgeye hareket eden ordu komutanı General Mario Montoya, bölgeye destek birliklerinin gönderildiğini belirtti.

17 bin gerilladan oluşan Kolombiya’nın en büyük isyancı grubu FARC ile hükümet arasındaki görüşmeler, ülkenin ABD tarafından da desteklenen muhafazakâr devlet başkanı Alvaro Uribe’nin uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. Cuma günkü çatışma ise Alvaro Uribe’nin yeniden devlet başkanı seçilmesinden bu yana Kolombiya ordusunun en fazla kayıp verdiği saldırı olduğuna dikkat çekiliyor.

yazici   mail