www.soL.org.tr
Kübalı gençler seçim için hazır
22 Eylül 2007, Cumartesi

Küba, belediye meclisi seçimlerinde, gençlerin katılımı açısından başarılı bir sınav veriyor.

resimPRENSA LATINA Küba Ulusal Seçim Komisyonu (CEN) Sekreteri Tomas Amaran, Halk İktidarı’nın belediye meclisleri için adaylıkların konulması sürecinin planlandığı gibi gittiğini ve birçok gencin bu görevlere talip olduğunu söyledi.

Amaran, Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada, 29 bin 884 kişinin belediye meclisleri için adaylık başvurusunda bulunduğunu ve bunların yüzde 20,42’sinin 35 yaşın altında olduğunu belirtti.

Gençler arasında aday olanların sayısının önceki seçimlerdeki rakamları geçmesi Küba demokrasisinde önemli bir rol oynadıklarını gösteriyor.

2005’teki bölgesel seçimlerde 16-18 yaş aralığındaki 25 aday ve 19-35 yaş aralığındaki 2 bin 822 aday belediye meclislerine seçilmişti.

Kübalı gençler ve öğrenciler diğer seçmenler gibi, belediye meclislerine adaylık koyma hakkına sahipler. Aynı zamanda örgütleri adına aday komisyonlarına üye olabiliyorlar.

Öte yandan Amaran, adayları belirlemek için düzenlenen ve Eylül sonunda bitmesi planlanan 50 bin 763 halk toplantısının yüzde 74’ünün tamamlandığına işaret etti.

Belediye meclislerini oluşturmak için yapılan seçimler, 21 Ekim’de düzenlenecek. Adaylardan herhangi birinin yüzde 50’yi aşamadığı bölgelerde yapılacak olan ikinci tur seçimler ise 28 Ekim’de gerçekleştirilecek.
yazici   mail