www.soL.org.tr
Fujimori Peru’ya iade ediliyor
22 Eylül 2007, Cumartesi

Şili Yüksek Mahkemesi, Peru eski devlet başkanı Alberto Fujimori’nin diktatörlük olarak adlandırılan yönetimi esnasında işlediği suçlardan yargılanması için Peru’ya iade edilmesine karar verdi.

resimDIŞ HABERLER Şili Yüksek Mahkemesi, Peru eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin, iktidarda olduğu 1990-2000 yılları arasında insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk yaptığı gerekçeleriyle yargılanması için Peru'ya iade edilmesine karar verdi.

Şili'nin başkenti Santiago'da davanın görüldüğü mahkemenin başkanı Alberto Chaigneau gazetecilere, Peru savcılığının adalet önüne çıkarmak istediği Fujimori hakkında yaptığı başvuruda yer alan 13 iddiadan 7'sini kabul ettiğini ve eski liderin ülkesine iade edilmesine karar verildiğini söyledi. Fujimori'nin, Yüksek Mahkeme’nin bu kararını temyize götürme hakkı bulunmuyor.

Peru'da 1990'dan 2000'e kadar iki dönem devlet başkanlığı yapan Fujimori'nin hükümeti, toplu yolsuzluk skandalının ortaya çıkmasından sonra devrilmiş ve Fujimori Japonya'ya sığınmıştı. Peru'da doğan 69 yaşındaki Fujimori’nin ailesi Japonya vatandaşı olduğu için Japon hükümeti ona vatandaşlık hakkı tanıdı. 2000 yılında Japonya'ya kaçan ve 2005'te gittiği Şili'de tutuklanan Alberto Fujimori, Peru'nun 2006 seçimlerine de adaylığını koymayı planlamıştı. Perulu diktatör işlediği suçlardan yargılanmaktan kurtulmak için geçtiğimiz Temmuz ayında Japonya’da yapılan parlamento seçimlerinde muhafazakâr Yeni Halk Partisi'nden aday olarak dokunulmazlık almaya çalışmış ancak seçilememişti.

Peru savcılığı Fujimori'yi, 15 milyon doları zimmetine geçirmek ve insan hakları ihlalleri suçlarından yargılamak istiyor.

yazici   mail