www.soL.org.tr
İzmit'teki insanlık dramı sürüyor
11 Aralık 2007, Salı

Kadıköy Mahallesi'nde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yaptıracağı "katlı otopark yapımı" için yıkılması planlanan tapusuz konutların elektriğinin kesilmesiyle başlayan saldırı sürüyor. Aynı konutların şimdi de, suları kesildi.

resimsoL (Kocaeli) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yaptıracağı katlı otopark, bazı yurttaşları mağdur ediyor. Otopark için oturdukları tapusuz evlerinin yıkılması kararı alınan yurttaşlar, tam bir felaket yaşıyor. Konutlarının yıkılmasını engelleyemeyen yurttaşlar, burayı bir an önce tahliye etmeleri için önce elektriksiz, şimdi de susuz bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi ile anlaşma zemini bulamayan bu yurttaşlar, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile konuşmak istediklerini dile getirip, "Oyumuzu Başkan'a verdik. Muhatabımız odur, imar bölümü çalışanları değil. Gelsin bizimle anlaşma yapsın" dedi.

Dilencilik mi yapalım
Konutlarındaki suyun, elektrikte olduğu gibi çevik kuvvet ekipleri nezaretinde kesildiğini ifade eden mahalle sakinlerinden Sami Çaca, ''Evimiz yok pahasına alındı ve kışın ortasında evsiz bırakıldık. Küçük bir barakada odunla kış geçirmeye çalışıyoruz. Kimseden hak ettiğimizden fazla para istemedik. Bu kış kıyamette başımızı nereye sokacağız. Burada insanlar işsiz. Hepimizin dilenmesini mi istiyorlar? Dilencilik yaparak mı yaşamaya çalışalım? Kadınlarımız soğuk sıcak demeden sokakta kalem satarak para kazanmaya çalışıyor. Bize ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar" diye konuştu.

İki engelli çocukla
Dul ve ikisi engelli beş çocuk sahibi olan Sultan Pala, evlerimizi yıkmadan bize kalacak yer göstersinler" dedi. Naze Keretli ise belediyenin iki katlı evine karşılık 45 bin YTL vermek istediğini söyledi. Keretli, “Evim iki katlı ve iki hisseli. Her birimize 22 bin 500 YTL düşecek. Bu para ile ne yapacağım? Yeni bir ev almam imkansız. Sokaklara atıyorlar bizi, oysa biz yaşayabileceğimiz bir yer istiyoruz” dedi.

yazici   mail