www.soL.org.tr
Avrupa hayali ile ölüme gittiler
11 Aralık 2007, Salı

Emperyalizm tarafından yaşanmaz hale getirilen ülkelerinden kaçan 85 mülteciyi taşıyan tekne, İzmir'den Sakız Adası'na geçerken aşırı yük nedeniyle battı. Altı kişinin sağ kurtulduğu kazada şu ana kadar 53 kişinin cesedine ulaşıldı.

resim

HABER MERKEZİ Filistin, Irak ve Somali uyruklu 85 mülteciyi İzmir’in Seferihisar ilçesinden Sakız Adası’na götürmekte olan tekne, Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece yarısı civarında aşırı yük nedeniyle battı. Kazada şu ana kadar altı mülteci sağ kurtulurken, 53 mültecinin cesedi bulundu.

Kıyıya ulaşabilenler yardım istedi
Kaza, sağ kurtulan ikisi Filistinli altı mültecinin kıyıya ulaşması ve civardaki vatandaşlardan yardım istemeleri sonucunda ortaya çıktı. Başlatılan arama kurtarma çalışmalarında, çoğu şiddetli lodos nedeniyle karaya vuran toplam 53 mültecinin cesedine ulaşıldı.

Seferihisar Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, gazetecilere yaptığı açıklamada 8 Aralık akşamı saat 19:00’da İzmir’in Alsancak semtinde buluştukları bildirilen kaçakların, Filistin, Somali ve Irak uyruklu olduklarının belirlendiğini açıkladı. Güldibi, teknenin Pazar gecesi geç saatte denize açıldığını ve yaklaşık 1,5-2 saat sonra alabora olduğunun sanıldığını kaydetti.

Ayrıca, sağ kurtulan mültecilerden üçünün Filistin uyruklu Yusuf İnad, Ahmet Muhammed Hasan ve Amin Şahacgo olduğu bildirildi. Tekneden sağ kurtulanların şişirdikleri araç iç lastiklerine tutundukları, lodosun kendilerini Ürkmez Doğankent Sitesi kıyılarına sürüklemesi sayesinde karaya ulaştıkları aktarıldı.

İşgal ve savaştan kaçıyorlar
Tekne battığı sırada içinde bulunan 85 kişinin tamamı emperyalizm tarafından işgal edilmiş ya da iç savaşa sürüklenmiş ülkelerinden kaçıyorlardı. Düzenli bir hayata sahip olmak şöyle dursun, her gün ölüm tehlikesi altında yaşamak istemeyen bu insanlar, Avrupa’da köle muamelesi görüp kaçak göçmen olarak çalışmak zorunda kalmayı bile kendi ülkelerinde yaşamaya tercih etmiş durumdaydılar.

Hiç şaşırtıcı olmayacak bir biçimde, mülteciler emperyalizmin en fazla kan döktüğü ve dökülmesine neden olduğu ülkelerden geliyorlardı. Teknede Irak’taki ABD işgalinden ve Filistin’deki İsrail zulmünden kaçan mültecilerin yanı sıra, Somali’den kaçan mülteciler de bulunuyordu.

Somali, 1988 yılında kanlı bir iç savaşa gömülmüş ve ülkede bu tarihten itibaren bir daha düzen sağlanamamıştı. 1992 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BM) ve ABD ordusu Somali’ye müdahale etmiş ancak Somali halkının bu emperyalist işgale direnmesi daha da fazla kan dökülmesine neden olmuştu. 1993 yılında Mogadişu savaşında emperyalist işgalciler binden fazla Somali vatandaşını katletmiş ve sonrasında ülkeyi kaos içerisinde bırakarak terk etmişlerdi. Bu sırada BM barış gücünün komutasında Orgeneral Çevik Bir bulunuyordu.

ABD ordusu ve donanması, halen Somali çevresinde bulunuyor ve zaman zaman ülkeye hava saldırıları düzenliyor. Bu saldırılardan sonuncusu, geçtiğimiz Ocak ayında El Kaide’ye karşı yapıldığı iddia edilen Ras Kamboni hava saldırısıydı. Bunun dışında, 1988’den beri hiç durulmamış olan iç savaşta Somali ordusuna ve ülkeye müdahale eden Etyopya birliklerine zaman zaman ABD askerlerinin komuta ettiğine dair söylentiler bulunuyor.

yazici   mail