www.soL.org.tr
Yörsan işçisi kararlı
11 Aralık 2007, Salı

Yörsan'da atılan işçi sayısı 400'e ulaştı. İşçi örgütlenmesine karşı patron terörünün yaşandığı Yörsan fabrikasında, işçiler kararlı duruşlarından taviz vermiyor. Patronun mafyavari yöntemleri devreye soktuğu işyerine ilişkin olarak, dün Tekgıda-İş'ten bir açıklama geldi.

resimHABER MERKEZİ Türk-İş’e bağlı Tekgıda-İş Sendikası, Yörsan patronunun son günlerde işçilere yönelik yoğunlaşan baskı ve hukuksuzluklarına karşı dün bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 350 civarında Yörsan işçisinin dört ay önce Tekgıda-İş’e üye olması ve toplu iş sözleşmesi için yetki başvurusunda bulunmasıyla başlayan gerginliğin, işçilerin çıkarılmasıyla sonuçlandığı; işten çıkarılanların sayısının 400’e ulaştığı belirtildi.

Fabrikada çalışan 400 kişinin, sürekli olarak iş yerinde çalışmalarına rağmen “stajyer” adı altında sigortasız çalıştırıldığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Önce üyemiz Mehmet Karaman, adeta mafya usulüyle, bir bağ evine götürülüp sendikadan istifa etmesi için fiziksel şiddete maruz bırakılmış, ‘ayağına kurşun sıkmakla’ tehdit edilmiştir. Buna mukabil üyelerimizin sendikalaşmada kararlılık göstermesi sonrasında, geçen Çarşamba günü 12 kişiyle başlamış olan işçi çıkarımı, Perşembe günü 110’a, Cuma günü 240’a ve Cumartesi günü de 400 kişiye ulaşmış bulunmaktadır.”

Açıklamada, işveren zorbalığına karşı örgütlenme mücadelesinin süreceği vurgulanırken şu ifadelere yer verildi:

“Sendikamız, üyelerimizin anayasa ve yasalardan kaynaklanan örgütlenme haklarını, böyle kaba güç gösterileri ve hukuksuzlukla yok etmeye çalışan işverene karşı her türlü meşru mücadele yöntemini kullanmakta kararlıdır. Baskı tehdit ve şiddetle örgütlenme mücadelemizi durdurabileceğini sanan işveren hesabını çok iyi yapmalıdır.”

Açıklamada, işverenin yasadışı lokavt yaparak çevre köylerden hiçbir deneyimi olmayan kişileri topladığı ve üretim yapmaya devam ettiği belirtilerek, “İnsan sağlığı için tehlikeli olabilecek üretimi hukuki yollardan engelleyebilmek için her türlü girişimi yapacağız. İşvereni çalışanlarının sendikal haklarına saygılı olmaya davet ediyor, aksi taktirde toplumu bilgilendirme amaçlı kampanyalar da dahil olmak üzere her türlü meşru yöntemle mücadeleye devam edeceğimizi ve doğacak sorunlardan da yalnızca işverenin sorumlu olacağını kanuoyuna ilan ediyoruz” denildi.

yazici   mail