www.soL.org.tr
Lübnan hükümetinden büyük provokasyon
7 Mayıs 2008, Çarşamba

Lübnan'daki ABD işbirlikçisi Sinyora hükümeti, dünkü bakanlar kurulu toplantısında Hizbullah'a karşı iki provokatif karar alarak siyasi çıkmazdaki ülkedeki gerilimi daha da yükseltti. Hizbullah ise halkı bugünkü genel greve katılmaya çağırdı.

resim

DIŞ HABERLER Lübnan'daki ABD işbirlikçisi Fuad Sinyora hükümeti, Şii direniş örgütü Hizbullah'a karşı provokatif eylemlerine hız verirken, Hizbullah'ın başını çektiği muhalefet cephesi halka bugün yapılacak genel greve katılma çağrısında bulundu.

Şiilerin boykot etmesinin ardından Lübnan Anayasası'na aykırı konuma düşen sinyora hükümeti, dün Beyrut Havaalanı Güvenlik Şefi'ni Hizbullah'la bağlantısı olduğu gerekçesiyle görevden aldı.

Lübnan Enformasyon Bakanı Gazi Ariri, 11 saat süren bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Havaalanı Güvenlik Şefi Tuğgeneral Vefik Şovkayır'ın, ordudaki görevine döneceğini söyledi.

Bakanlar kurulu kararı, başsavcının önceki gün, Hizbullah'ın Suriye karşıtı Lübnanlı siyasilerle yabancıları izlemek için havalimanı yakınına kameralar yerleştirdiği iddialarını soruşturmaya başlamasından sonra alındı.

İddiaları ilk gündeme getiren kişi olan ABD ve İsrail işbirlikçisi Dürzi lider Velid Canbolat, Hizbullah'ı, uçaklara bomba yerleştirerek üst düzey liderlere suikast düzenlemeyi planlamakla suçlamıştı. Canbolat, Şovkayır'ın görevden alınmasını istemişti.

Telekomünikasyon şebekesine soruşturma
Sinyora hükümeti dün ayrıca Hizbullah'a ait telekomünikasyon şebekesini soruşturma kararı aldı.

Enformasyon Bakanı Aridi, bu iletişim ağının yasa dışı olduğunu ve devletin egemenliğinin ihlali anlamına geldiğini öne sürerek, hükümetin bu olaya dahil olan bütün taraflarla ilgili hukuki tahkikat başlatacağını söyledi.

Hizbullah'ın başkent Beyrut ve ülkenin güneyinde kendi telefon şebekesini kurduğu geçen yıl ortaya çıkmıştı. Hizbullah bu şebekenin İsrail'e karşı direnişin bir parçası olduğunu ve güvenlik gerekçeleriyle gerekli olduğunu savunuyor.

Bugün genel grev, yarın açıklama
Hizbullah ise dün bir açıklama yayımlayarak örgütün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, hükümetin söz konusu kararlarıyla ilgili yarın bir açıklama yapacağını duyurdu.

Açıklamada ayrıca Genel Sendikalar Federasyonu'nun bugün düzenleyeceği genel greve katılım çağrısında bulunuldu. Açıklamada hayat pahalılığına karşı düzenlenen grevin, hükümete karşı yürütülen siyasi mücadelenin ekonomik ve sosyal alana taşınması anlamına geldiği vurgulandı.

Hizbullah'ın Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım da önceki gün yaptığı açıklamada hükümeti "ateşle oynamaması" konusunda uyarmış ve Hizbullah karşıtı eylemlerin "sert direnişle" karşılanacağını belirtmişti. Kasım, Hizbullah'ın telekomünikasyon şebekesine karşı girişimlerde bulunanların da "İsrail casusu muamelesi göreceği" uyarısında bulunmuştu.

Hizbullah'ın Hıristiyan müttefiki, eski Cumhurbaşkanı Mişel Aun da Hizbullah'ın iletişim ağını savunarak, ülkede çok sayıda özel telekomünikasyon ağı bulunduğunu hatırlattı.

yazici   mail