www.soL.org.tr
Parayı veren sınıfa adını yazar
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Devletin sosyal yapısı çökertilip merkezi idare zayıflatılırken, yerel yöneticiler de kaynak bulmak için değişik yöntemler deniyor. Adana Milli Eğitim Müdürü devletin yaptırdığı okulların isim haklarını satışa çıkararak finansman sağlamayı planladıklarını açıkladı. Buna göre parayı veren adını, özgeçmişini sınıfın duvarına da asabilecek.

resimsoL Yerel yönetimlerin merkezi idareden kaynak almak yerine kendi kaynağını yaratması tezleri, yerel yöneticileri tuhaf arayışlara itiyor. Yerel yönetimleri bölgenin sermayedarlarına muhtaç eden sistemin örnekleri de yaşanmaya başlıyor. Adana Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat yaptığı açıklamada, il ve ilçelerde devletin yaptırmış olduğu okulların isim hakkını hayırsever vatandaşlara satacaklarını, buradan elde edilecek gelirle yeni okul ve derslikler yapacaklarını belirtti.

Büyükfırat, projesinin kendi içinde sürekli finansman sağlayan sağlıklı bir döngü temeline dayandığını iddia ederek, "Adana'da devletin yaptırdığı isimsiz okulların isim haklarını satışa çıkaracağız. Buradan elden edilen gelirle yeni okullar yapacağız. Yapılacak okulların isim haklarını da satarak yeni okullar yaparak sistemin kendi içindeki bu döngüyle devamını sağlayarak finansman sorununa kalıcı ve sağlıklı bir çözüm bulmuş olacağız" diye konuştu.

Devlet gitti yerine zengin geldi
Parası okul satın almaya yetmeyen zenginleri de düşünen İl Milli Eğitim Müdürü Büyükfırat, okul satın almaya gücü yetmeyen hayırseverlerin sınıf satın almasını önereceklerini söyleyerek "Bayındırlık birim fiyatları ile sınıfın fiyatını çıkarıp hayırsevere satacağız. Adını, özgeçmişini sınıfın duvarına asacağız. Hem ismi, hatırası yaşamış olacak hem de eğitime katkısı olacak" dedi.

yazici   mail