www.soL.org.tr
İyi ki tatbikattı
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nın İzmit Körfezi’nde gerçekleştirdiği tatbikat değil gerçek olsaydı, senaryo gereği TÜPRAŞ iskelesine çarpan gemideki 160 bin ton ham petrol İzmit Körfezi’ne yayılmıştı.

resimsoL (İzmit) İzmit Körfezi’nde meydana gelebilecek bir gemi kazasında yaşanacak tehlikelere hazır olmak için dün ilgili kurumların katılımıyla “2008 İzmit Petrol Kirliliği Acil Müdahale Tatbikatı” gerçekleştirildi. Senaryo gereği ham petrol yüklü dev geminin TÜPRAŞ iskelesine çarpmasıyla başlayan ve toplamda 15 dakika sürmesi planlanan tatbikat tam 3.5 saat sürdü. 5312 sayılı deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddelerle kirlenmesinde, acil durumlarda müdahale ve zararların tazmin esaslarına dair kanuna göre kurumlar arasında iş birliği sağlamak amacıyla gerçekleştirilen tatbikata Kocaeli Valiliği, Çevre ve Orman Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, TÜBİTAK-MAM, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İzmit Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Tüpraş, İGSAŞ, SHELL ve Petrol Ofisi katıldı. 

Bariyerlerle çevrildi
Tatbikatta havadan helikopterle, denizden sahil güvenlik, çevre ve liman başkanlığı botlarıyla destek verildi. Tatbikat senaryosu şu şekilde gelişti; TÜPRAŞ’a yanaşan 160 bin DWT’lik CE-VENTURE isimli gemi TÜPRAŞ platformuna yanaşırken platforma çarptı. Gemi iskele tarafından yara alınca ham petrol denize akmaya başladı. Gemi kaptanının ve TÜPRAŞ’ın VHF 16. kanaldan umuma yayınıyla ilk müdahale Tüpraş tarafından yapıldı. TÜPRAŞ ilk müdahaleyi 750 metre bariyeriyle yaptı. Gemiden sızan petrolün ilk bariyerden kaçan kısmını toplamak üzere Kıyı Emniyeti ve TÜPRAŞ ikinci bariyeri sermesine müteakip, SHELL ve Petrol Ofisi’nin Derince’den getirdiği 3. bariyer dışarıdan sızan diğer atıkları toplamak üzere müdahalede bulundu. Ancak, geminin çevresine kurulmak istenen ham petrol yayılmasını engelleyecek setin ucu dev tankerin arkasındaki dümen çıkıntısına takıldı. Tatbikat tamamlandığında, yetkililer de işin iyi gitmediğinin farkındaydı.

yazici   mail