www.soL.org.tr
Ekvador'da su bedelsiz olacak
29 Mayıs 2008, Perşembe

Sosyalist Devlet Başkanı Rafael Correa'nın önderliğinde yeni anayasasını yazmakta olan Ekvador, suyun bedelsiz bir kamu hizmeti olması kararını aldı.

Quito, 29 Mayıs (Prensa Latina) Ekvador Kurucu Meclisi'nin 7. Masası, yeni Anayasa için, suyun tüm yurttaşlar için bedelsiz bir hak olması gerektiğini düzenleyen bir madde önerisi hazırladı.

Kurucu Meclis Üyesi Norman Wray, suyun kontrolünü tamamen devlet kontrolüne vermeyi amaçlayan önerinin, suyun özelleştirilmesine yönelik her türlü girişimin de önünü kesmeyi hedeflediğini söyledi.

Wray, "Su kullanımının temel insan haklarından biri olduğunu düşünüyoruz. Su stratejik bir varlık; ama ekonomik değerinden ötürü değil, insan hayatı için sahip olduğu önemden ötürü" diye konuştu.

Suya ilişkin madde önerisi, Masa tarafından hazırlanan 35 öneri arasında yer alıyor. Önerinin yakında Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacağı belirtiliyor.

Wray, önerinin bir kez kabul edilmesinin ardından içme suyuna ilişkin tüm sorumluluğun devlette olacağını söyledi.

Önerinin kabul edilmesi durumunda, Guayas eyaletinin başkenti Guayaquil ve El Oro eyaletinin başkenti Machala'da faaliyet gösteren özel su şirketlerinin anlaşmaları iptal edilecek ve bu şirketlerin faaliyetleri askıya alınacak.

Kalkınma Rejimi Masası, suyun kontrolüne ek olarak enerji, telekomünikasyon, iletişim araçları, yenilenemez doğal kaynaklar, biyolojik çeşitlilik, elektromanyetik spektrum ve radyo-elektrik uzayın tasarrufunun da tamamen devlette olmasını düzenleyen önerileri kabul etti.
yazici   mail