www.soL.org.tr
'AKP'ye karşı Deniz olunmalı'
29 Mayıs 2008, Perşembe

Liberal-gerici ittifakının Deniz Gezmiş üzerinden sol düşmanlığında gaza bastıkları, anti-emperyalizmi yabancı düşmanlığına eşitleyen yaklaşımların "fikri derinlik" olarak sunulduğu bir dönemde Sivaslı Yurtsever Liseliler "Deniz olunmalı" dedi.

resim

soL (Sivas) Sivas'ta Yurtsever Liselilerin düzenlediği etkinlikte konuşan Tuncay Çelen, düzenin Deniz Gezmişleri dizi kahramanı gibi gösterip verdikleri mücadelenin içini boşaltmaya giriştiklerini söyledi.

Yurtsever Liselilerin Mayıs ayında gerçekleştirdiği etkinliklerden biri de Sivas Eğitim-Sen Şubesinde 25 mayıs 2008 Pazar günü düzenlediği "AKP' ye Karşı Deniz Olunmalı" başlıklı etkinlik oldu. Liseli öğrencilerle birlikte üniversite öğrencileri ve emekçilerin de katıldığı etkinlik, Yurtsever Cepheli öğrencilerin 1-6 Mayıs 2007'de gerçekleştirdiği "Bağımsızlık Yürüyüşü" sinevizyon gösterimi ile başladı.

Yurtsever Liselilerin düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak katılan Yurtsever Cephe Genel Meclis üyesi Tuncay Çelen devrimci mücadelede gençlik örgütlenmesinin önemini vurguladı.

Bugünün gençliğinin geleceğin işçi ve emekçileri olacağını vurgulayan Çelen emperyalizmin ortak aklının yarattığı bölünmüş zemine karşı koymanın ancak emek cephesinde örgütlenmek ile mümkün olabileceğine değindi. Etkinlik boyunca Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesinin anti-emperyalist ve yurtsever kimlikte olduğu vurgulanırken, gençliğin de örgütlü anti- emperyalist ve yurtsever kimlikte mücadele yürütmesinin gerekliliği üzerinde duruldu.

Gençlerin kafasını karıştıran kavramlara açıklık getiren Çelen emperyalizme hizmet eden kavramların solu bölerek Türk ve Kürt emekçilerini de karşı karşıya getirdiğine değindi.

Sermaye düzeninin Denizleri dizi kahramanı olarak gösterip Denizlerin devrimci mücadelesinin içini boşaltıp yozlaştırdıklarını belirten Çelen, bu saldırının önüne geçmenin ancak emperyalizme karşı durarak ve işbirlikçilerin tarihini deşifre ederek mümkün olabileceğinin altını çizdi. Söyleşinin sonunda Yurtsever Liseliler Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesini sonuna kadar yaşatacaklarını vurgulayıp  hızla örgütlenmenin önemine değindiler.

yazici   mail