www.soL.org.tr
Komisyon ve patron kalemşörleri 'çalışıyor'
29 Mayıs 2008, Perşembe

Tuzla Meclis Araştırma Komisyonu yurtdışına açılıyor. Komisyon Başkanı AKP'li Domaç, Güney Kore ve Ukrayna'da inceleme yapmak istediklerini duyururken, Referans Gazetesi yazarı Osman Öndeş, Tuzla'daki tersane patronlarının "kahraman" olduğunu iddia etti.

resim

HABER MERKEZİ Tuzla Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, bugüne kadar sektörle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını ve tersanecileri dinleyerek tersanelerin fotoğrafını çekmeye çalıştıklarını söylerken, Tuzla ve Yalova'daki tersaneler bölgesinde 4-5 Haziranda yeni bir inceleme yapacaklarını bildirdi.

Domaç, Türkiye'deki tersaneleri inceledikten sonra 20 Haziran’dan sonra Güney Kore ve Ukrayna'daki tersanelerde inceleme yapmak istediklerini söylerken, Türkiye'deki gemicilik sektörünün Karadeniz’e kaymasına değinerek, “Tüm saç işleri Ukrayna'dan karşılanıyor. Karadeniz'de bulunan Ukrayna'daki tersanelerin durumunu incelemek için böyle bir düşüncemiz var. İki ayrı inceleme için iki ayrı grup oluşturmayı düşünüyoruz. Heyette 5'er milletvekili, birer de uzman olmasını planlıyoruz. Türk tersanelerindeki tespitler ile o incelemede gördüklerimizi hazırladığımız rapora aktaracağız'' diye konuştu.

Bilindiği üzere Komisyon’un ziyaret etmek istediği Güney Kore ise iş hacmi bakımından dünya sıralamasında önde gelen tersanelere sahip.

Domaç işçiler adına konuşanların yetkili olmadığını iddia etti
Domaç, basında patronlar aleyhine çıkan haberlere gönderme yaparak, işçi ölümleriyle ilgili haberlerin abartıldığına işaret ederken, “Biz hem tersanelerin iş yapmasını, hem de insanların işi olmasını istiyoruz. Bu yapılırken iş güvencesi olmalı'' diye konuştu.

16 Haziran’da Tuzla’da miting yapacak olan Limter-İş Sendikası’nın Tuzla üzerinde yetkisinin olmadığını ifade ederek, “Buna rağmen orada ne yapacaklarsa, kendilerinin bileceği bir şey. Bizim buna bir şey söylememiz mümkün değil'' diye konuştu.

Tersanecilerin kalemine göre patronlar kahraman, hakkını arayanlar vatan haini
Diğer yandan Tuzla Tersaneleri Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Referans Gazetesi Yazarı Osman Öndeş, artık Tuzla Tersaneleri ilgili konuşulmamasının gerektiğini iddia ederek, Türkiye'nin AB ülkeleri başta olmak üzere ABD ve Kanada'ya kadar bir çok ülkeye gemi yapıp ihraç ettiğini ifade etti. Tersane patronlarının sesi olan, denizhaber’de  tersanecilik üzerine yazan Öndeş, gemi inşa sanayinin mutlaka korunması gerektiğini ifade ederek, Tuzla'da yatırım yapan tersanecilerin kahraman olduğunu iddia etti. “Bu insanlar yalnız kişiler, onları yok etmeye çalışanlar vatan hainidir'' diyen Öndeş, 16 Haziranda Tuzla'da yapılacak işçi eylemleri için, Tuzla’da başka olayların yaşanacağını savundu.

Öndeş, ayrıca Selah tersanesinin kapatılmasına ilişkin olarak ''İstanbul Valisi, dünyada tersane kapatan ilk vali oldu” diye konuşurken, tersanenin kapatılmasından diğer tersanelerin de etkileneceğini iddia etti.

AKP’nin zihniyeti işçilerin acemiliklerinden öldüğünü söylüyor
AKP İstanbul Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı da Tuzla tersanelerinde çalışan “acemi işçilerin” öldüğünü söyleyerek, talep patlamasıyla birlikte kapasite artışını ani şişmanlamaya benzetti. İşçilerin sanayiciye verimlilik kazandıramadığını savunan Yardımcı, “Son 2 yılda hiçbir tersaneci aldığı gemiyi zamanında teslim etmedi'' diye konuştu.

yazici   mail