www.soL.org.tr
ODTÜ'de boykot var!
29 Mayıs 2008, Perşembe

Yurt kantinlerindeki yüksek fiyatlar ve kalitesiz yemeklerden şikayetçi olan ve yaklaşık on gündür boykotta olan ODTÜ'lü öğrenciler dün gece büyük bir eylem gerçekleştirdi. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylemde "İnsanca barınmak istiyoruz", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Ucuz yemek hakkımız, söke söke alırız", "Tüccar rektör istemiyoruz" sloganları atıldı.

resim

soL (ODTÜ) Ortadoğu Teknik Üninversitesi (ODTÜ)'de yüksek fiyata çıkan kalitesiz yemeklerden ve "müşteri" olarak görülmekten şikayetçi olan öğrenciler, yurtlarında yaptıkları toplantılar sonucunda yurt kantinlerini boykot etme kararı aldı. Toplantılarda, öğrenciler arasından seçilen yurt komisyonları oluşturuldu. Boykot boyunca gıda temini sağlamakla da görevlendirilen bu komisyonlar, kantin sahipleriyle fiyatlara ve hizmete dair görüşmelerde bulundular. Aynı zamanda, bu komisyonlar, bundan sonraki süreçte kantini denetleme hakkını da elde ettiler.  Birçok yurtta öğrencilerin önceden hazırlayıp önerdiği fiyat listeleri kabul edildi.

On gün önce İsa Demiray ve Refika Aksoy yurtlarında başlayıp kısa sürede merkez yurtlara sıçrayan boykot ve eylemler, daha sonra yurt koşullarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Özellikle 2. Yurt öğrencileri yurttaki fiziki koşulların değiştirilmesine dair somut taleplerini belirleyerek eylemlerine daha net bir hedef oluşturdular. Eylemlerin ilki 26 Mayıs gecesi gerçekleştirildi.

"İnsanca barınmak istiyoruz"
Yapılan eylemlerin etkisiyle ODTÜ Rektörlüğü öğrenci temsilcileriyle görüşme talebinde bulundu. 28 Mayıs Çarşamba günü 2. Yurt temsilcilerinin rektör yardımcısıyla yaptıkları  ilk görüşmede anlaşma sağlanamadı. Rektörlük öğrencilerin, yurt odalarında kalan öğrenci sayısının azaltılması, kullanılamaz halde olan çalışma salonunun tadilatı, binanın elektrik ve su tesisatının onarılması taleplerini geri çevirdi. Bunun üzerine eylemlerine devam kararı alan öğrenciler, 28 Mayıs gecesi, ODTÜ'nün diğer yurtlarında kalan öğrencilerin de katılımıyla büyük bir eylem gerçekleştirdiler. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylemde "İnsanca barınmak istiyoruz", "Müşteri değil, öğrenciyiz", "Ucuz yemek hakkımız, söke söke alırız", "Tüccar rektör istemiyoruz", "Öğrenciler burada rektör nerede?" sloganları atıldı. Öğrenciler, eylem esnasında boykotlarını başarıyla sonuçlandıran yurtları da selamladılar.

Öğrenciler sabahladı
Gece yapılan eylemden sonra öğrencilerle görüşmek isteyen rektörlük temsilcisi, yurtlarına tadilat isteyen öğrencilere, bu isteklerinin en erken 2009 yazında gerçekleştirilebileceğini, ihale sürecinin kapandığını ve 2. Yurt'un bu seneki tadilat kapsamında olmadığını söyledi. Hukuki prosedürü bahane eden rektörlük temsilcisinin öğrencilere kaba davrandığı da gözlendi. Bunun üzerine öğrenciler, bu görüşmelerden resmi bir onay almadıkları sürece eylemlerine daha kararlı ve kitlesel şekilde devam edeceklerini belirterek, istekleri yerine getirilene kadar yurt önüne kurdukları çadırda kalma kararı aldıklarını açıkladılar. Çadır sayısının yetersizliğinden odalarındaki yataklarını da yurt önüne indiren öğrenciler, geceyi dışarıda geçirdiler.

Eylemler sürecek
Öte yandan, ortak toplantıda alınan karar doğrultusunda bugün 17:00'de bölümlerden yurtlara yapılacak yürüyüşün ardından öğrenciler arasında dayanışmayı artırmak ve kararlılıklarını sergilemek amacıyla bir şenlik düzenlenecek. Öğrenciler, talepleri yerine getirilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini beyan ettiler.
yazici   mail