www.soL.org.tr
Hakları için yürüyecekler
30 Mayıs 2008, Cuma

Hatay Samandağ Belediyesi işçileri, bir yılı aşkın süredir belediyeden alamadıkları maaşları ve eski alacakları için "Hak arama yürüyüşü" yapacak. İşçiler maaş alamadıkları için evlerini bile geçindiremez duruma geldi. Konu ile ilgili acil çözüm isteyen işçiler "Çocuklarımıza ekmek götürmek istiyoruz" dedi.

soL (Hatay) Hatay Samandağ Belediyesi işçileri, belediye'den alamadıkları maaşları ve eski alacakları için 4 Haziran Çarşamba günü "Hak arama yürüyüşü" yapmaya karar verdi.

2007 Yılı Ocak ayında, özellikle şehir içme suyu şebekesi inşaatı başladığından sonra Hatay Samandağ Belediyesi işçileri maaşlarını bir türlü tam alamadı. İşçiler bir yılı aşkın süredir geçimlerini aldıkları çeyrek ya da yarım maaş ile sağlamaya çalışıyor. Bu durum işçilerin evlerini geçindiremez bir hal aldığından DİSK Genel İş Hatay Şubesi konuya ilişkin dün bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

DİSK Genel İş Hatay Şube Başkanı Mehmet Güleryüz'ün yaptığı basın açıklamasında Güleryüz; "Samandağ Belediyesi işçileri fazla bir şey istemiyor. Her ay zamanında ödenen tam maaşlarını almak istiyor. İkramiyelerinin ödenmesini istiyor. Geriye dönük birikmiş alacaklarının ödenmesini istiyor." şeklinde konuştu. Samandağ Belediyesinin sorunlarının 10-15 yıl geriye dayandığını belirten Güleryüz, "Belediye borç batağı içerisindedir, ödeme aczi içerisindedir. Belediyenin bu şartlarda bu sorunu çözme olanağı bulunmamaktadır. Mevcut Belediye yönetimi işbaşına geldikten sonra yaklaşık iki yıl işçilere tam maaş dağıtmak için çaba göstermiştir. Ancak bugün bu para bile zamanında dağıtılamamaktadır. İşçiler perişan halde, aç ve sefil yaşamaktadır. Bu sorunumuzu duyurmak için, tam bir yıldır. Çalmadık kapı ve yazışmadığımız kurum kalmamıştır." diyerek içinde bulunulan durumu kamuoyu ile paylaştı.

Bu durum ile ilgili artık kesin bir çözüme ulaşılmasını istediklerini belirten DİSK Genel iş Hatay Şube Başkanı Mehmet Güleryüz "Biz sendika olarak, karar aldık. Sesimizi duyurabilmek için yürüyüş kararı aldık. DİSK Genel Başkanımız Süleyman Çelebi ve Genel-İş Genel Başkanımız Erol Ekici' nin de katılacağı eylemde, Samandağ Belediyesi işçileri 4 Haziran Çarşamba günü Saat 10:00'da Samandağ Belediyesinden, Hatay Valiliğine kadar yürüyecektir. Samandağ Belediyesi işçilerinin 04 Haziran 2008 Çarşamba günü Saat 10:00'da Samandağ Belediyesi önünden başlatacağı "Hak arama yürüyüşüne"  bizleri desteklemek için herkesi çağırıyoruz" diye konuştu.

yazici   mail