www.soL.org.tr
Özelleştirmede mutabıklar
20 Eylül 2007, Perşembe

Enerji konulu hükümet toplantısının ardından konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, elektrik üretim ve dağıtımının özelleştirileceğini vurguladı.

resimHABER MERKEZİ Enerji Bakanı Hilmi Güler, hükümet yetkilileri ile gerçekleştirdiği enerji konulu toplantının ardından yaptığı açıklamada, “özelleştirmede mutabık olduklarını” açıkladı.

“Rehabilite et-yap-işlet”
Üretim ve dağıtım özelleştirmelerini birlikte düşündüklerini belirten Güler, özel sektöre yönelik “rehabilite et-yap-işlet” modelini benimsediklerini vurguladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve ilgili bürokratların katılımıyla düzenlenen toplantıda nihai kararlar alınmadığını, çalışmalarının bir hafta sonra netleşeceğini vurgulayan Güler, “ancak özelleştirme hepimizin mutabık olduğu bir konu” diyerek, özelleştirme konusunda hükümetin ısrarını ortaya koydu.

Güler, “Özelleştirme hepimizin mutabık olduğu bir konu. Hatta biz burada, dağıtımla birlikte üretimin de özelleştirilmesi konusunu dile getirdik. Bildiğiniz gibi özelleştirmelerle ilgili hazırlanan strateji belgesinde ‘önce dağıtım sonra üretim’ şeklinde idi. Şimdi biz elektrik dağıtım ve üretim özelleştirmelerini birlikte düşüneceğiz” diye konuştu.

“Bu elektriğe zam toplantısı mı?” sorusuna karşı Güler, “tarifeleri konuştuk” seklinde açıklamada bulunarak net cevap vermekten kaçındı.

Seçim takvimi nedeniyle elektrik zamlarını erteleyen AKP hükümetinin, yakın dönemde özelleştirmelerle birlikte zamları da gündeme getirmesi bekleniyor.

Özel sektörün yatırım isteğine vurgu yapan Güler, “rehabilite et-yap-işlet” modelini benimseyeceği söyleyerek, atıl ya da verimsiz iletim hatlarını ekonomiye kazandıracağını ima ediyor. Ancak başta Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olmak üzere birçok kuruluş, özelleştirmelerin ardından özellikle düşük karlı dağıtım alanlarında eksik yatırım temelli büyük sorunlar yaşanacağı konusunda mutabık.

yazici   mail