www.soL.org.tr
Kolombiyalı arabulucular anlaşma yolunda
20 Eylül 2007, Perşembe

Kolombiya hükümetinin yeterince destek vermediği arabuluculuk süreci her şeye rağmen olumlu bir havada ilerliyor. Venezuela Devlet Başkanı Chavez, FARC'ın tutuklu bulunan üyeleriyle görüşmek üzere ABD'ye gideceğini duyurdu.

resimPRENSA LATINA Kolombiya hükümetinin engelleyici tutumlarına rağmen insani anlaşma için arabuluculuk yapan grupların çabaları ilerleme kaydediyor.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya muhalefetinden Senatör Piedad Cordoba ile Karakas’ta yaptığı görüşme sırasında senatörün, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) ABD’de tutuklu bulunan üyeleriyle görüşmek üzere ABD’ye gideceğini duyurdu.

İnsani bir anlaşma için yürütülen çalışmalar FARC’ın rehineleri değiştirme şartları içinde ABD’ye gönderilen örgüt üyesi Sonia ve Simon Trinidad’ın salıverilmesi talebini dile getirmesinden bu yana farklı bir boyut kazandı.
Cordoba’nın ABD’ye giderek görüşmelerde bulunacağı haberi Kolombiya halkının umutlarını artırırken Kolombiyalılar ABD’nin Venezuela liderinin arabuluculuk yapması konusunda taşıdığı şüpheye rağmen, uluslararası bir konu haline gelen karmaşık sürece Chavez’in dahil olmasını bekliyor.

Sürece etkide bulunması beklenen bir başka gelişme ise Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin Fransız Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ile Avrupalı liderlerin sürece katkı koymasıyla ilgili görüşlerini paylaşacak olması.

Chavez’in, Karakas’taki FARC sekretaryası temsilcileriyle 8 Ekim’de bir toplantı daha yapılması planlanıyor.
yazici   mail