www.soL.org.tr
İsrail Gazze’yi düşman ilan etti
20 Eylül 2007, Perşembe

İsrail güvenlik kabinesi, Kassam saldırılarını gerekçe göstererek Gazze Şeridi'ni “düşman varlık" ilan etti. Kararın, Gazze Şeridi'ne bir kara harekatının yanı sıra, ekonomik bir dizi ekonomik yaptırımın da önünü açacağı belirtiliyor.

resimDIŞ HABERLER Kabinenin dün sabah yaptığı toplantıdan, bir süredir dile getirilen Gazze Şeridi’nin düşman varlık olarak ilan edilmesi kararı çıktı. Karara Gazze Şeridi’nden İsrail’e düzenlenen Kassam roketi saldırıları gerekçe gösterilirken; düşman ilan etme önerisi, ilk kez aşırı sağcı Evimiz İsrail Partisi (Yisrael Beiteniu) başkanı ve aynı zamanda Stratejik Tehditlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman tarafından gündeme getirilmişti.

İsrail hükümetinin, Suriye ile yaşanan gerginlikler nedeniyle henüz bir kara harekatını göze alamadığı belirtiliyor. Nitekim, Başbakan Ehud Olmert de kabinede yaptığı konuşmada şu aşamada bir kara harekatına karşı olduğunu ifade etti. Ancak, “düşman varlık” nitelemesinin bir askeri saldırı ihtimaline kapı araladığı dile getiriliyor.

Güvenlik kabinesi toplantısından sonra yapılan basın duyurusunda, "Hamas terörist bir örgüttür ve Gazze Şeridi'nde yönetimi ele geçirmesinden sonra de bölgeyi düşman topraklarına dönüştürmüştür” ifadesi yer aldı. Açıklamada, kararların oy birliğiyle alındığı dile getirildi.

Uzmanlar, İsrail’in bu kararının ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın bölge ziyaretine denk gelmesinin tesadüf olmadığı yorumunu yapıyorlar.

Küstahlıkta sınır yok
Kararı ordu radyosuna değerlendiren İsrail Parlamentosu (Knesset) Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Tzahi Hanegbi, Gazze'ye bir kara harekatının "önlenemeyeceğini" söyledi. Hanegbi, "Onları (Gazzelileri) petrol ve elektrikle şımartmanın gereği yok" diye konuştu.

Hayatı felce uğratacak yaptırımlar
Güvenlik kabinesi toplantısında, bölgede yaşayan 1,5 milyon dolayındaki Filistinlinin “yaşamını zora sokmayacak şekilde” elektrik ve petrol arzının temininin azaltılması kararı alınırken, İsrail'in Gazze'deki hastanelerin jeneratörlerinin çalışmasına yetecek kadar enerjiyi sağlaması da desteklendi.

Gazze Şeridi'nde Hamas'ın kontrolü ele geçirdiği günden bu yana kapalı tutulan ve ancak insani yardımlar için açılan sınır geçişlerinde, giriş-çıkışlar iyice daraltıldı. Sınır geçişleri, ancak gerekli miktarda gıda ve tıbbı yardımların geçişi için açık kalacak, roket yapımında kullanıldığı iddia edilen su boruları gibi malzemenin Gazze'ye girişineyse izin verilmeyecek.

Filistinliler tepkili
Karara yönelik olarak konuşan Gazze'deki Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum, “bu bir savaş ilanıdır" ifadesini kullandı. Barhum, Gazze'de yaptığı açıklamada, kararın Gazze'deki Filistin halkı için insani bir felaket yaratacağını ve bölgedeki gerginliği tehlikeli bir tırmanışa götüreceğini ifade etti.

Batı Şeria’daki Filistin hükümetinin sözcüsü Saib Erekat ise kararı “yasadışı, boş ve mantık dışı” olarak nitelendirdi. “Gazze ve Batı-Şeria’nın hala İsrail işgali altında olduğuna inanıyorum. Böyle bir durum varken, İsrail Gazze Şeridi’ni hiçbir şekilde ‘düşman varlık’ olarak niteleyemez” diyen Erekat, Gazze’nin bağımsız bir devlet değil, işgal altında bir bölge olduğunu vurguladı.

Kararın uluslararası hukuku ihlal ettiği ve Gazze halkına karşı askeri bir saldırının hazırlığı olduğunu dile getiren Erekat, “Bu karar şiddeti bitirmek yerine daha fazla şiddet doğuracaktır” dedi.

yazici   mail