www.soL.org.tr
Latin Amerika’da yeni dengeler
22 Eylül 2007, Cumartesi

Havana’da bir araya gelen ALBA ülkelerinin liderleri Latin Amerika için işbirliği temelinde entegrasyon olanaklarını değerlendiriyor.

resimPRENSA LATINA Küba, Bolivya, Nikaragua ve Venezuela, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in “yeni bir güç geometrisi” olarak nitelendirdiği Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif’in (ALBA) ortak programlarını dün değerlendirdi.

Bakanlar düzeyinde gerçekleşen toplantının ardından, ALBA’nın heyet görüşmeleri ve bloğun kurumsallaşma süreci ile daha sonraki toplantıların gündemi de değerlendirilecek.

İkinci ALBA Bakanlar Toplantısının açılış töreni, Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıya Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque ve Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca katıldı.

Perez Roque etkinlikte ALBA’ya entegrasyonun Latin Amerika’nın gelişmesi önündeki tek seçenek olduğunu ve ALBA’nın neoliberalizmden uzak işbirliği ve dayanışmanın bütünleşmesi olarak algılanması gerektiğini belirtti.

Küba Dışişleri Bakanı Roque, projenin temel ilkesinin Latin Amerika halkları arasında dayanışmanın yaratılması olduğunu vurguladı.

Perez Roque, “Ticari ve bencil kriterlerle bu dayanışmanın gerçekleştirilmesi sağlanması mümkün değil. Bu ancak geniş kapsamlı bir işbirliği ve bütünleşmeyle sağlanabilir” dedi.

ALBA Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in, ABD destekli Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’na alternatif olarak ortaya atılmış ortak bir entegrasyon mekanizması.

yazici   mail