www.soL.org.tr
‘Köyün evleri karanlık…’
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Hayatın yeteri kadar zor olduğu Güneydoğu bölgesini bir de kuraklık vurdu. Aldıkları borçları bile ödeyemeyen köylüler yetkililerin gerekli önlemleri almasını bekliyor.

resimsoL Tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Güneydoğulu köylüler bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle köylerini terk ediyor. Diyarbakır ve Mardin gibi kuraklığın en çok hissedildiği köyler bir bir boşalmaya başladı. Köylüler tır ve kamyonlara yükledikleri hayvanları ile Doğu Anadolu’nun yaylalarına göçerken, bazı köylüler ise batıya göç ediyor.

Hayvanlar açlıktan ölmek üzere
Gübresini, mazotunu borçla alan çiftçiler, borçlarını ödemek bir yana meralarının ve su kaynaklarının kuruması nedeniyle hayvanlarına yem bile yetiştiremiyor. Köylüler hayvanlarının açlıktan ölmemesi için doğu Anadolu’da kiraladıkları meralara göç ediyor.

Mardin’e bağlı Derik ilçesi Tarım Müdürü Ahmet Tanırcan sadece Derik ilçesine bağlı köylerden 250 ailenin Nisan ayında 33 bin küçükbaş ve 3 bin 500 büyükbaş hayvan ile birlikte Doğu Anadolu Bölgesi'ne göç ettiklerini söyledi. Tanırcan, göç ettirilen hayvan sayısının Mayıs ayının ilk 20 gününde 50 bini geçtiğini belirtti.

yazici   mail