www.soL.org.tr
Üç Yurtsever Cepheli tutuklandı
12 Mart 2007, Pazartesi

Yurtsever Cepheli Emekçi Kadınlar tarafından önceki gün “Emekçi Kadınlar Amerika’dan Korkmuyor” sloganıyla düzenlenen etkinlik sırasında yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Saldırı sonrasında gözaltına alınan dört kişiden üçü dün tutuklanarak Ümraniye Cezaevi’ne götürüldü.

resim

soL (İSTANBUL) Yurtsever Cepheli kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinlikte polis saldırısını engellemek isterken gözaltına alınan yurtseverler dün tutuklandı. Kadıköy İskele Meydanı’nda önceki gün yapılan basın açıklaması sonrasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ne 50 metre kala yolları kesilen kadınlar polis tarafından ittirilmiş, yer yer gerginlik meydana gelmişti. Polisin saldırgan tavrını engellemek isteyen Yurtsever Cephelilerden dört kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan dört Yurtsever Cephe üyesinden üçü dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Yurtsever Cephe’nin konu ile ilgili dün yaptığı açıklamada, “Bugün mahkemeye çıkarılan üyelerimizden Efe Duyan, Uygar Cengiz ve Özkan Öztürk tutuklanmıştır. ‘Polisi darp’ ile suçlanan üyelerimizin vücudundaki darp izleri doktor raporu ile tespit edilmiştir. Üyelerimiz şu anda Ümraniye Cezaevi’ne götürülmektedir” dendi.

Emperyalizme karşı mücadelenin yükselmesinden korkanların emekçi kadınların örgütlü gücünü gördüklerinde paniğe kapıldığının belirtildiği açıklamada saldırının pervasız bir şekilde yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu saldırının ardından ‘Emekçi Kadınlar Amerika’dan Korkmuyor’ başlıklı şenliği coşkulu bir şekilde gerçekleştiren yüzlerce emekçi kadın, bugün de mücadeleyi kadın erkek tüm yurtseverlerle yükselteceklerini ilan etmişlerdir. Yurtsever Cephe üyelerinin tutuklanmaları hukuk dışıdır ve üyelerimiz derhal serbest bırakılmalıdır. Bu ülkede emperyalizme karşı yurtseverlerin mücadelesi bütün engelleme çabalarına rağmen yükselerek devam edecektir” dendi.

"Peşini bırakmayacağız" 
Dün sabah gözaltından serbest bırakılan Yurtsever Cephe üyesi Oğuz Kavala konu ile ilgili olarak soL’a yaptığı açıklamada “Dün gerçekleştirilen etkinlikte yurtsever kadınların etkinliğini engellemeye çalışan polislerle kadınların arasına giren arkadaşlarımız gözaltına alınmıştı. Bugün yapılan mahkemede üç arkadaşımız tutuklanmıştır. Bu hukuksuz bir saldırıdır. Yurtsever Cephe bunun peşindedir. Esas darpa maruz kalan bizim arkadaşlarımızdır. Yurtsever hukukçular bunun sonuna kadar peşinde olacaklardır" dedi.

Yurtsever Cephe Hukukçular İnisiyatifi’nden görüştüğümüz ve tutuklananların avukatlığını üstlenen Özgür Murat Büyük ise, Yurtsever Cephe üyesi üç kişinin Kadıköy Savcılığı’ndaki ifadelerinin ardından “görevli memura darp” suçundan tutuklanmaları talebiyle Kadıköy Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildiğini söyledi. Bu üç kişi hakkında Kadıköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yapılan sorgunun ardından “görevli memura etkin eylem” suçundan tutuklama kararı verildiğini söyleyen Büyük, “tutuklanan bu kişiler Ümraniye Cezaevine götürüldüler” dedi.

Büyük yaptığı açıklamada; “tutuklama kararında gerekçe olarak gösterilen “görevli memura etkin eylem” suçuyla ilgili olarak dosyada yaralanan bir polisin ifadesi dışında hiçbir delil mevcut değil. Olayla ilgili olarak emniyet tarafından düzenlenen olay tutanağında bir polis memurunun burnunun kırıldığı belirtilmiş. Ancak doktor raporunda kırığa rastlanmamış. Sadece burnunda bir “ödem” oluştuğu yazılı raporda. Burnundan yaralanan bu polis memurunun Polis Merkezi’nde verdiği ifadeden başka dosyada herhangi bir delil bulunmuyor. Tutuklama nedeni olarak gösterilen “görevli memura etkin eylem” suçu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 100. maddesinde sayılan tutuklama nedenleri arasında suçlardan değil. Bu nedenle Sulh Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararının kanuna ve hukuka aykırı olduğunu düşünmekteyim. Tutuklama kararının kaldırılması için 13 Mart günü Kadıköy Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunacağız. Bu itiraz kabul edilirse tutuklu 3 kişi serbest bırakılacak ve daha sonra haklarında açılacak davada tutuksuz yargılanacaklar. Tutuklamaya itiraz kabul edilmediği takdirde haklarında açılacak davada tutuklu yargılanacaklar” dedi.

yazici   mail