www.soL.org.tr
Bush’a Kolombiya’da da rahat yok
12 Mart 2007, Pazartesi

Latin Amerika gezisinin üçüncü ayağında Kolombiya’yı ziyaret eden ABD Başkanı George W. Bush, yoğun protesto gösterileriyle karşılandı.

resimDIŞ HABERLER ABD'nin bölgedeki nadir müttefiklerinden Kolombiya'nın Uribe hükümeti, dün öğlen saatlerinde Bogota'ya varan ABD Başkanı George Bush için Başkanlık Sarayı'nda kırmızı halılı bir hoşgeldin töreni düzenlerken, birkaç sokak ötede toplanan öfkeli protestocular ve polis arasında sert çatışmalar yaşandı. "Kahrolsun Bush", "Yanki Kolombiya'dan defol" ve "Paramiliter Uribe, halkın öfkesi üzerinde" sloganları atan protestocular ABD bayrağı ve Bush kuklaları yaktılar. Çatışmalar sonucunda iki göstericinin yaralandığı ve 35 kişinin de tutuklandığı belirtiliyor.

Bush'un ziyareti sırasında Kolombiya'da bulunan efsanevi rock grubu Pink Floyd'un solisti Roger Waters, konseri sırasında domuz şeklinde dev bir balonu havaya uçurarak, izleyicilere "Patron Bush, Kolombiya çiftliğine hoş geldin" şeklinde konuştu.

Güvenlik güçlerinin Bush'un altı saatlik ziyaretinin öncesinde ve sonrasında olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı ve şehir hayatını felç ettikleri ifade ediliyor. Yaklaşık 22 bin asker ve polisin yanı sıra onlarca uçak ve helikopterin de güvenlik çalışmalarına katıldığı belirtiliyor.

Politik fiyasko
Bush'un Latin Amerika'daki en sadık müttefiği Kolombiya'yı ziyaret ederek, şu ana kadar pek parlak geçtiği söylenemeyecek gezisinde güven tazeleme ve moral depolama amacında olduğu ancak sokak gösterilerinin yanı sıra ülkede kısa süre önce patlak veren "para-politik" skandalın bu amacı gölgelediği ifade ediliyor.

Kısa bir süre önce, ABD'nin desteğiyle sürdürülen "uyuşturucu ve terörizme karşı savaş"ta illegal yöntemlere başvurulduğu ve solcu gerillalara karşı yıllarca kirli bir savaş yürüten paramiliter güçlerin, bir kısmı halen hükümette yer alan birçok üst düzey siyasetçiyle ilişkide olduğunun ortaya çıkması ülkede büyük bir siyasi kriz yaratmıştı. Başkan Uribe, iddiaları yalanlamaya devam ederken, giderek büyüyen kriz ülkedeki sağcı hükümete ve yıllardır izlenmekte olan iç ve dış politikalara güveni azaltıyor. ABD'nin Kolombiya'ya söz konusu kirli savaş boyunca milyarlarca dolarlık askeri ve lojistik yardım yapması da, Bush'un en güvendiği komşusunda dahi hoş karşılanmamasının önemli bir nedeni olarak gösteriliyor.

Ziyaret öncesi şiddet şovu
Öte yandan, ABD'nin Kolombiya büyükelçiliği, ABD ve Kolombiya askerlerinin FARC gerillalarının bulunduğu bir bölgeye ortaklaşa büyük bir operasyon gerçekleştirdiklerini duyurdu. Önceki gün Bush henüz Kolombiya'ya varmamışken yapılan açıklamada, operasyonun FARC gerillalarının rehin aldığı üç ABD askerini kurtarmak için gerçekleştirildiği ifade edildi.

Elçilik sözcüsü Marshall Louis, Kolombiya'daki ABD askeri personelinin güneydeki Kolombiya birliklerine operasyon boyunca eşlik ettiklerini ve daha fazla ayrıntı veremeyeceğini dile getirdi. ABD, Kolombiya'da "terör ve uyuşturucuyla mücadele" kapsamında yaklaşık 800 asker ve bir dizi üs bulunduruyor. ABD askerlerinin iki ülke arasındaki antlaşmalar gereği Kolombiya'da sıcak çatışmaya katılma hakları yoksa da Kolombiya birliklerine "eşlik etme" ve kendilerine saldırıldığı takdirde cevap verme yetkileri bulunuyor.

Uzmanlar Washington'un rehinelerin serbest bırakılması için yaptığı diplomatik girişimlerde başarısız olduğu ve bunun üzerine kendisinden beklendiği gibi askeri çözümü dayattığı belirtiliyor.

Marc Gonsalves, Tom Howes ve Keith Stansell 2003 Şubat'ında uçaklarının FARC'ın hakimiyetindeki bir bölgeye zorunlu iniş yapmasından sonra rehin alınmıştı. Operasyon duyurusunun ardından rehine yakınları, üç ABD'linin hayatlarından endişe duyduklarını belirtirken, Bush hükümeti barışçıl yolları yeteri kadar zorlamadığı yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu iddia ediyor.

yazici   mail