www.soL.org.tr
Polonya anti-komünizmi abarttı
12 Mart 2007, Pazartesi

Polonya hükümetinin gündeminde anti-komünizm adına Nazi işgaline karşı savaşmış partizanların emeklilik maaşlarını kesmek var.

resimDIŞ HABERLER Polonya, İspanya İç Savaşı'nda Uluslararası Tugay içinde faşistlere, İkinci Dünya Savaşı'nda da Nazi işgaline karşı savaşmış partizanların emeklilik maaşlarını kesmeye hazırlanıyor.

Polonya hükümeti ülkenin tarihindeki komünist geleneği silmek için bir adım daha atıyor. İspanya'da faşistlere karşı savaşmak için aileleri başta olmak üzere sahip oldukları her şeyi geride bırakarak Uluslararası Tugay'a katılan binlerce Polonyalı, Jaroslaw Kaczynski hükümeti tarafından "suçlu ve hain" olarak itham edildiler.

Kaczynski hükümeti, Uluslararası Tugay'da ve İkinci Dünya Savaşı sırasında faşistlere karşı savaşmış partizanlar başta olmak üzere, komünist dönemde güvenlik birimleri içinde görev almış bir çok parti üyesinin emeklilik maaşlarını kesmek için bir yasa hazırladı. Ayrıca Ulusal Hafıza Enstitüsü (IPN), Varşova'daki komünizmle ilişkili tüm isim ve sembollerin kaldırılmasını talep etti. IPN, Uluslararası Tugay'da faşistlere karşı savaşan gönüllülerin İspanya'da komünizmi kurmak için mücadele ettikleri ve bu gönüllülerin Polonya'ya döndüklerin de Komünist Parti içindeki en etkili militanlar olarak Polonya'da "otoriter" bir yönetim kurulması için çalıştıkları için "hain" olduklarını iddia etti.

Polonya, daha önce de Varşova'daki Meçhul Asker Anıtı'nda bulunan Uluslararası Tugay'da savaşmış gönüllülerin adını kaideden silmişti. Başta Uluslararası Tugay'da 35'inci Tugay'ın komutanlığını yapmış ve ardından Nazi işgaline karşı savaşmış General Karol Swierrczewski gibi isimler olmak üzere, bir çok yurtseverin ve komünistin ismi komünizm sonrası dönemde sokaklardan ve meydanlardan silinmişti.

yazici   mail