www.soL.org.tr
İsrail, Filistinli çocukları esir alıyor
12 Mart 2007, Pazartesi

2006 yılı içinde İsrail askerleri tarafından yargılanmadan tutuklanan 18 yaş altı Filistinli çocuk sayısı 700’e ulaştı. 2000 yılındaki İkinci İntifada’dan bu yana tutuklanan toplam çocuk sayısı ise 5 bin 200’e ulaştı.

resimDIŞ HABERLER 2006 yılı Filistinli Çocuk Siyasi Mahkumlar Raporu'nda, geçtiğimiz yıl içinde İsrail askerleri tarafından tutuklanan Filistinli çocuklardan 25'inin herhangi bir yargılama süreci olmaksızın cezaevine koyulduğu belirtildi.

Raporda, 2006 yılında İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli çocuk mahkum sayısının 340 ile 420 olduğunu, ancak yıl sonuna doğru iki ülke arasında artan gerilimle birlikte son aylarda 380'den fazla Filistinli çocuğun daha mahkum edildiği belirtildi.

Raporda, yıl içinde tutuklanan 720 çocuktan yalnızca 300'ünün mahkeme önüne çıkarıldıktan sonra tutuklandığı, geriye kalanlardan 80'inin haklarında mahkeme başlatılmaksızın ıslahevinde tutulduğu belirtildi. İsrail kontrolündeki ıslahevlerinde tutulan ve çoğunluğunu erkek çocuklarının oluşturduğu Filistinli tutuklular arasında, dördü geçtiğimiz yıl tutuklanan sekiz tane de kız çocuk olduğu kaydedildi. Raporda, çocukların büyük bir kısmına henüz bir avukat tayin edilmemiş olmamasına, hatta bazı çocukların aileleriyle dahi görüşmelerine izin verilmemesine dikkat çekildi.

Ayrıca, Filistinli çocuk tutukluların İsrail kontrolü altındaki ıslahevlerinde fiziksel ve psikolojik tacize maruz kaldıkları, bazılarının ise işkence gördüğü belirtildi. Raporda, olumsuz sağlık koşulları altında tutuklu bulunan çocukların, yakalanma ve yargılanmadan tutuklanmış olmalarının, pek çoğu ergenlik döneminde olan çocuklarda psikolojik rahatsızlıklara neden olabileceği belirtildi.

Raporun tam metni için:
http://electronicintifada.net/artman/uploads/childprisoners2006.pdf


yazici   mail