www.soL.org.tr
Afganistan'da işgal katliamlarına tepki
21 Haziran 2007, Perşembe

İşgal kuvvetlerinin Irak'ta olduğu gibi sürekli mevzi kaybetmekte oldukları Afganistan'da, yardım kuruluşları işgal katliamlarını kınadı. İngiltere'nin Kabil Büyükelçisi ise, sömürgeci geleneklerini harfiyen koruduğunu gösteren bir açıklamada bulundu.

resim

DIŞ HABERLER Afganistan'da faaliyet gösteren 100 civarında yerli ve uluslararası yardım kuruluşu, işgal operasyonları sırasında sivillerin katledilmesini kınadı.

Yardım kuruluşlarının çatı örgütü konumunda bulunan Afganistan'a Yardım İçin Koordinasyon Kurulu Ajansı (ACBAR) tarafından dün yapılan açıklamada, sene başından bu yana işgal operasyon ve saldırılarında 230'dan fazla Afgan sivilin öldüğü belirtildi. ACBAR, ölümlerin nedeni olarak uluslararası işgal güçlerinin orantısız ve keyfi biçimde güç kullanmasını gösterdi. ACBAR ayrıca, Taliban militanlarını da sivil hedeflerin arkasına saklanıp onları riske atmakla eleştirdi.

ABD operasyonları
ACBAR tarafından yapılan açıklamada, NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) operasyonlarından bağımsız olarak seyreden Amerikan operasyonlarına da dikkat çekildi. Özellikle ABD'nin bağımsız olarak düzenlediği operasyonlarda çok sayıda sivilin öldüğü belirtildi.

Tıpkı Irak'taki gibi, Afganistan'da da kaybeden işgal güçleri, yine Irak'ta olduğu gibi sivil katliamlarına hız veriyor. 2001 yılından bu yana işgal altında bulunan ülkede, son 17 ayda bin 500'ü sivil olmak üzere 6 bin kişinin öldüğü bildiriliyor.

Afganistan'da işgale karşı süren mücadele ise doruk noktasına çıkmış bulunuyor. Geçen hafta sonu Afgan polis eğitmenlerinin bulunduğu bir otobüse düzenlenen bombalı saldırıda, 35'ten fazla işbirlikçi polis ve polis eğitmeni öldürüldü.

İngiltere'den küstah açıklama
Öte yandan, İngiltere'nin Kabil Büyükelçisi Sir Sherard Cowper-Coles, "istikrarlı bir Afgan hükümetinin kalıcılığına olanak sağlamak amacıyla İngiltere'nin onlarca yıl bu ülkedeki varlığını sürdürmesi gerektiğini" söyledi.

İngiltere'nin sömürgeci geçmişine göndermede bulunan Cowper-Coles, "Bu ülkede 5200 askerimiz bulunuyor. Tıpkı geçmişte Malezya ve Kuzey İrlanda'da sürdürdüğümüz mücadeleler gibi zorlu bir mücadeleyi Afganistan'da da yürütmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Sivillerin NATO ve ABD askerleri tarafından öldürülmesinden "üzüntü duyduğunu" söyleyen Cowper-Coles, Taliban'ın halk desteğine sahip olmadığını ve bunun kendileri için bir şans olduğunu iddia etti. İngiltere ve müttefiklerinin tüm dünyanın önünde gerçekleştirdiği katliamlara rağmen espri yapabildiği görülen Cowper-Coles, "Burada iyi olan şey Taliban'ın Mao'yu okumamış olmasıdır. Halk destekleri yok" dedi.

yazici   mail