www.soL.org.tr
Kosova’ya ‘otomatik bağımsızlık’
21 Haziran 2007, Perşembe

BM Güvenlik Konseyi’ne ABD ve Avrupalı üyelerin sunduğu yeni karar tasarısında Kosova’ya, 120 gün daha devam edecek görüşmelerin sonuçsuz kalması halinde otomatik olarak bağımsızlık verilmesi öngörülüyor.

resim

DIŞ HABERLER BM Güvenlik Konseyi'nde, ABD ve Avrupalı üyeler tarafından Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili yeni bir karar tasarısı dağıtıldı.

Karar tasarısında, Priştine ve Belgrad'ın nihai statüyle ilgili müzakerelere 120 gün daha devam etmesi isteniyor. Tasarıda, tarafların anlaşamaması halinde, BM Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'ya bağımsızlık öngören planının ''Konsey'in başka türlü bir karara varmaması durumunda'' otomatik olarak yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin, tasarının Konsey'de dağıtılmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Konsey'e daha önce bir başka tasarı sunan ABD ve Avrupalı üyelerin hazırladığı bu ikinci karar tasarısını da kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Tasarının hazırlayıcılarından İngiltere'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Karen Pierce ise Churkin'den sonra yaptığı açıklamada ''Öyle ya da böyle, Kosova'nın bağımsızlığı kaçınılmaz olacak. Bizim isteğimiz, bunun idare edilebilecek bir süreç sonucunda gerçekleşerek, Kosova'da yaşayan Sırplar ve diğer azınlık haklarının yeterli şekilde garanti altına alınmasını sağlamak'' dedi.

Kosova'nın, Sırbistan'dan ayrılıp bağımsız bir devlet olmasına kesinlikle karşı çıkan Sırp yönetimini destekleyen Rusya'nın, Konsey'e sunulan tasarıya karşı veto hakkını kullanabileceği biliniyor.

Rusya, Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili bir karara varmak için çok erken olduğunu ve bu konuyla ilgili müzakerelerin devam etmesi gerektiği fikrini savunuyor.

yazici   mail