www.soL.org.tr
Katiller vuruyor, Türüt türkü yakıyor
20 Eylül 2007, Perşembe

“Plan Yapmayın Plan” adlı parçanın Youtube sitesinde yayınlanmasının ardından yükselen tepkiler üzerine klibe ve Türüt'e gericiler ve faşistler sahip çıkmaya çalışıyor.

HABER MERKEZİ İsmail Türüt’ün “Plan Yapmayın, Plan” parçası geçtiğimiz hafta sonu Youtube görüntü paylaşım sitesinde yayınlanan bir kliple gündeme geldi. Klipte sözlerini Ozan Arif’in yazdığı İsmail Türüt’ün söylediği parça deşifre edilerek Hrant Dink’in katillerine övgüler diziliyordu. Türüt ve Arif bu süreçte zaman zaman “Karadeniz halkı arkamızda” küstahlığına yaslanırken zaman zaman da -belki menajerlerinin de uyarılarıyla- “Biz aslında bunu kastetmemiştik” açıklaması yaptılar.

Türüt ve Arif’e soruşturma açıldı
Türkücü İsmail Türüt’ün “Plan Yapmayın Plan” adlı şarkısı ile bu şarkıya yapılan ve YouTube’de yayınlanan video görüntülerine ilişkin İstanbul Basın Savcısı Nurten Altınok tarafından iki yönlü soruşturma başlatılmıştı. İsmail Türüt ile “Ozan Arif” olarak tanınan Arif Şirin, söz konusu şarkı ile bu şarkıya yapılan ve Youtube’de yayınlanan görüntülere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek amacıyla Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi'ne geldi.

Hummer marka ciple İstanbul Adliyesi’ne birlikte gelen, Türüt ve Arif’in 20 kadar korumayı da yanlarında getirmesi dikkat çekti. Türüt’ün Hummer cipinden inmesi sırasında korumaları ünlü türkücünün etrafında etten duvar ördü. Basın mensuplarıyla korumalar arasında arbede yaşandı. Ozan Arif, “Destan” olarak nitelendirdiği şiirin kendisinin olduğunu, ancak yapılan klibin kendisi ile ilgisi olmadığını ve yapanları kınadığını dile getirdi. Adliye çıkışında soruları cevaplayan Ozan Arif, “Bizi put yapıp taşlamak istiyorlar” derken, İsmail Türüt ise, “Bilmeden birilerinin nasırına bastık” dedi.

Ayrıca Türüt’e destek vermek amacıyla gelen bir isim de dikkat çekti. Bu isim, Kurtlar Vadisi adlı dizinin “Çapsız Abidin” tiplemesiyle tanınan Abidin Yerebakan’dı. Açıklamanın ardından Türüt ve Ozan Arif, araca binecekleri sırada kendilerine destek vermek için gelen yaklaşık 20 kişilik grup, tezahürat yapmaya başladı.

1. Youtube Savaşları
Tepkilere yol açan klip Youtube’a TRKimCek kod adıyla konulmuştu. Klip gündeme gelmesinin hemen ardından yayından kaldırıldı. Fakat aynı gün içerisinde onlarca kez başka kullanıcılar tarafından yeniden yüklendi. Kimi kullanıcılar ise aynı parçaya Korkut Eken’den, Sedat Peker’den görüntüler eşliğinde yeni klipler hazırladı. Kliplerin yüklendikten sonra birkaç saat içinde binlerce kişi tarafından izlenmesi dikkat çekiciydi.

Sivas Sulh Ceza Mahkemesi Youtube’a Türkiye’den erişimin engellemesi için karar alırken, Youtube yönetimi ise “Türkiye’deki yetkililerle mevcut durumun en kısa sürede çözüme kavuşması için işbirliğine hazırız” açıklamasında bulunuldu. Öte yandan Hrant Dink sanıklarını Youtube’a yüklediği bir klip ile övdüğü öne sürülen Evren İlhan, Avusturya’nın başkenti Viyana’da gazetecilere konuşarak iddaları reddetti.

Türüt daha önce de “türküleri” ile gündemdeydi
Sözlerini ülkücü şair Ozan Arif’in yazdığı ‘Plan Yapmayın Plan’ türküsü Karadenizli türkücü İsmail Türüt’ün, bugüne kadarki ilk işi değil. Türüt, ilk olarak Eski Rize Belediye Başkanı ve kapatılan RP’nin milletvekili Şevki Yılmaz için yazdığı türkü ile gündeme geldi. Türküsünde, “Şevki hocayı ‘İslam’ın mareşali” diye övüyordu.

“Esselamünaleyküm deyip başlayacağım
Mekke’de Mina’da şeytan taşlayacağım
İbreti alem için gidin Rize’ye bakın
Şevki Yılmaz hocama gidin nazar boncuğu takın
Bu medya kahpe, her şeyi abartıyor
Hocamın icraatları göğsümüzü kabartıyor
30 tane dosyaya bilmem ki ne yazdılar
Sadece beni değil bir milleti üzdüler
Mücahit Şevki Yılmaz İslam’ın mareşali
Bunların kanlarında var Allah’ın nişanı
Sonunda karar verdik, sen vekil olmalısın
Rizelilerin haklarını orada aramalısın.”

Önce RP’nin sonra FP’nin kapatılmasıyla Türüt de umudunu yeni insanlarda aradı. 1997 yılında Peker için ‘Reis’ adlı türküyü yaktı, albüme bu türkünün adını verdi.

“Bu reis bizim reis adaleti tertemiz
Bu reisin peşine yürüsün Karadeniz
Karadeniz uşağı hem delidir hem veli
Kendi ‘ondörtlü’ taşır anası ‘barabelli’”

Daha sonra İbrahim Tatlıses ile tanışan Türüt, ona bir türkü vermiş ve bu sayede, ilk kez ünlü bir kaset firmasından, İDOBAY’dan kaset çıkarmıştı. Ünlü olduktan sonra ise soluğu MHP’de aldı. Artık MHP’nin Erciyes Şöleni’ne katılıyor, dinleyicileri ‘bozkurt’ işaretiyle selamlıyordu. Yeni albümlerinde de ‘şehitler’ temasını sık sık işliyordu.

Bir dönem ise Türüt’ün gündeminde geçtiğimiz aylarda Ankara halkını susuzluğa mahkum eden Melih Gökçek vardı:

“Gelin şu Ankara’nın bakın güzelliğine/yeşilliğine
Ankara çoktan girdi Avrupa Birliği’ne
İsmi Melih Gökçek’tir, dedikleri gerçektir
Eller ne derse desin, benim başkanım tektir

Altgeçitler kavşaklar yararlı insanlara
Yeşili dört kat arttı, cennet oldu Ankara
İsmi melih gökçek’tir, dedikleri gerçektir
Eller ne derse desin, benim başkanım tektir”

22 Temmuz öncesi AKP’den aday olacağı konuşuldu. Fakat daha sonra çark ederek Rize Bağımsız Milletvekili Adayı Mesut Yılmaz’a destek verdi. Bir türkü de Yılmaz’a yaktı.

“Rizeliler mesuttur
Hep mesut yaşayacak
Eski başbakanını
Meclise taşıyacak
Yok siyasi meclisi
Ondandır sana hıncı
Daha dün etrafında
Dolaşıyordu Mumcu”

MHP yan çiziyor, BBP sahip çıkıyor
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıoğlu “Suça teşvik görmüyorum” derken MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise “Bu başından sonuna saçma sapan bir şey. Bu meseleyi MHP ile ilişkilendirmek yanlış olur” dedi. Ülkücülere yakınlığıyla bilinen Yeniçağ gazetesi türküyü dün manşetinden sahiplendi. Türüt ve Ozan Arif, gazeteye “Eserimizden gurur duyuyoruz” dedi. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkan Mustafa Başoğlu ise yaptığı basın açıklamasında Türüt’e sahip çıkarak konuyu Hülya Avşar’a getirmesi ise dikkat çekti: “İsmail Türüt’ü hain ilan edenler, Hülya Avşar’ın haç takıp Hıristiyan propagandası yaparak bütünlüğe zarar veren tavrını görmezlikten gelenleri kınıyorum” dedi.

İzmir Baro Başkanı Türüt’e sahip çıktı
Kemal Kerinçsiz’e yakınlığıyla da bilinen İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir, İsmail Türüt’e sahip çıkarak katillere şarkı yazmayı “yurtseverlikle” birleştirdi: “Yurtsever duyguları şiirle, şarkıyla dile getirmek kutlanması gereken bir davranıştır” dedi. Bunun üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir şubesi, Erdemir hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdemir’in açıklamaları hukuk camiasında tepki toplarken Erdemir, daha sonra sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, Eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, Eski İzmir Barosu Başkanı Noyan Özkan, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi Başkanı Aysun Koç yaptığı açıklamalarda Erdemir’i kınadı.

Türüt ve Arif’e kamuoyundan tepkiler ve suç duyuruları
Geçtiğimiz Salı günü İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, ‘Plan Yapmayın Plan’ı söyleyen İsmail Türüt ve söz yazarı Ozan Arif hakkında dün halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, suç işlemeye tahrik, “suçu ve suçluyu övme, adil yargılamayı etkileme”den suç duyurusunda bulundu.

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası, sanatçı Ferhat Tunç, Haberciler Derneği adına Burak Ersemiz konuyu kınayan yazılı açıklamalarda bulundular. ESP ise dün Sultanahmet Adliyesi’nde Ozan Arif ve İsmail Türüt hakkında suç duyurusunda bulundu. ESP tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Karadeniz insanını bugün sadece Ogün Samastlar’la, Yasin Hayal’lerle simgelemeye çalışıyorlar. Bu koca bir yalan ve hakarettir. Çünkü Karadeniz’in tarih belleğine kazınmış Fikri Sönmezler’i, Cihan Alptekinler’i ve sayısız halk önderleri, devrimcileri vardır” denildi.

yazici   mail