www.soL.org.tr
Vietnam Küba Beşlisinin yanında
20 Eylül 2007, Perşembe

Vietnamlı Küba dostları, düzenledikleri etkinlikte ABD’de haksız olarak hapiste tutulan Küba Beşlisinin serbest bırakılması için yürütülen çalışmalara verdikleri desteği ifade ettiler.

resimPRENSA LATINA Vietnamlı üniversite öğrencileri ve dayanışma grupları, başkent Hanoi’de dün, BM’nin keyfi olarak nitelendirmesine karşın ABD’de haksız bir şekilde hapiste tutulan terör karşıtı Beş Kübalının serbest bırakılmasını istediler.

Vietnam’daki etkinlik, 12 Eylül’de hapiste 9 yılı geride bırakan ve artık tüm dünyada tanınan Beşlinin serbest bırakılması için yürütülen uluslararası kampanya kapsamında düzenlendi.

Vietnam-Küba Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Do Van Tai, etkinlikte ülkesinin Küba halkının ABD ablukasına karşı mücadelesine ve Beşlinin serbest bırakılması için yürütülen çalışamaya yönelik dayanışma ve dostluk duygularını yineledi.

Vietnam’daki Küba Büyükelçisi Jesus Aise Sotolongo da, Beşlinin ABD’deki Küba karşıtı terör faaliyetleri hakkında istihbarat sağlamak istedikleri için tutuklandıklarını ve yargılanarak hapse atıldıklarını vurguladı.

Aise, suçunu itiraf eden Luis Posada Carriles gibi teröristleri serbest bırakan ABD yönetiminin Beşliyi hapiste tutmaya devam ederek terör konusundaki çifte standartlı ve ikiyüzlü tavrını kanıtladığını belirtti.
yazici   mail