www.soL.org.tr
Direniş ABD’yi korkuttu
20 Eylül 2007, Perşembe

ABD’nin Irak Büyükelçiliği, Blackwater'ın son katliamından ötürü özür diledi. Yeşil Bölge dışındaki tüm diplomatik konvoyların karayoluyla dolaşımı da güvenlik nedeniyle durduruldu.

resim

DIŞ HABERLER ABD’nin Irak Büyükelçiliği, Amerikalı diplomatları koruyan Blackwater şirketine mensup güvenlik görevlilerinin rasgele ateş açması sonucu 11 sivilin ölümüyle ilgili olarak açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak Yeşil Bölge’de bir basın toplantısı düzenleyen ABD Büyükelçiliği sözcüsü Mirembe Nantongo, olaydan büyük üzüntü duyduklarını ifade etti. Nantongo, "Geçtiğimiz Pazar günü El-Yarmuk civarında bulunan Nüsur meydanında gerçekleşen olaydan dolayı çok özür diliyoruz" dedi.

Olayın ardından ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye telefon ettiğini belirten sözcü, "Güvenlik şirketiyle ilgili olarak soruşturma başlatılacak. Irak ve ABD hükümetleri bir araya gelerek ülkede faaliyet gösteren güvenlik şirketleri konusunda yapılması gereken düzenlemeleri ele alacak ve buradaki çalışma şekillerini Irak'a uygun şekilde düzenleyecek" diye konuştu.

Konvoyların dolaşımı durduruldu
ABD Büyükelçiliği, olayın ardından Irak'ın başkenti Bağdat'taki Yeşil Bölge adı verilen güvenlik bölgesi dışındaki tüm diplomatik konvoyların karayoluyla dolaşımını askıya aldı.

Büyükelçilik Irak'ta yaşayan ABD'liler için yayınladığı açıklamada, kendi personeline ve Yeşil Bölge'den güvenlik elemanlarının eşliğinde ayrılanlara yönelik ortaya çıkması muhtemel tehditleri gözden geçirmek amacıyla çalışma başlatıldığını bildirdi. Açıklamada ''ABD Büyükelçiliği, Bağdat'ın Mansur semtinde, bir büyükelçilik güvenlik elemanının karıştığı ciddi güvenlik olayı nedeniyle, Uluslararası Bölge dışında ve tüm Irak'taki ABD hükümetine bağlı resmi sivil görevlilerin karayoluyla dolaşımını askıya almıştır'' ifadeleri yer aldı. Kararın güvenlik elemanları eşliğinde Uluslararası Bölge dışında seyahat eden personele yönelik artan tehdidi değerlendirmek amacıyla alındığı kaydedildi.

Krizi çözmek için ortak komite
Iraklı yetkililer ve Amerikalı diplomatlar, ABD Büyükelçiliği personelini koruyan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın çalışanlarının Pazar günü Bağdat'ta 11 sivili öldürmesiyle patlak veren krizi çözmek amacıyla ortak komite kurdu. Irak hükümetinin sözcüsü Ali El Dabbah, komitenin çalışmalarına hemen başlayacağını açıkladı ve "Irak kanunlarına göre davranmalarını istiyoruz. Iraklı sivillere ateş açtılar, bunun bir daha tekrarlanmamasını istiyoruz" dedi.

Lisans iptali uygulanmadı
Ülkede büyük tartışma yaratan olayın ardından, Irak İçişleri Bakanlığı, Amerikan Büyükelçiliği ve diplomatlarının güvenliğini sağlayan Blackwater'ın çalışma iznini iptal ettiğini, şirketin bundan böyle Irak'ta çalışamayacağını, suç işleyenler hakkında da soruşturma açıldığını kaydetmiş, Irak hükümeti de ülkede görev yapan yerli ve yabancı güvenlik şirketlerinin statülerini gözden geçirme kararı almıştı.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ABD'li yetkililerden özel güvenlik şirketi Blackwater yerine başka bir firmayla çalışmalarını istedi. El Maliki, "Bu olay hükümet ve halk arasında Blackwater'a karşı çok fazla nefret uyandırdı. Kendi iyilikleri için Amerikalılar insanlarını korumak amacıyla yeni bir şirketle anlaşmalılar" diye konuştu.

Alınan karara rağmen Blackwater'ın çalışma izninin iptalinin bir etkisinin henüz görülmediği, şirket çalışanlarının hiçbiri hakkında resmi bir işlem yapılmadığı, kimsenin gözaltına alınmadığı ya da sınır dışı edilmediği açıklandı.

Askerlerden çok sivilleri öldürdü
Bağdat'ta Pazar günü Amerikalı diplomatları taşıyan bir konvoyun korumalığını yapan Blackwater'a bağlı özel güvenlik elemanlarının başkentin batısındaki El-Yarmuk civarında rastgele ateş açması sonucu 11 sivil hayatını kaybederken, 13 sivil de yaralanmıştı.

Elemanlarını özel olarak eğiten söz konusu Blackwater güvenlik şirketi, savaşın uzamasıyla birlikte faaliyet alanını genişletti. Irak çapında yeni pazarlar açan firma, son dört yılda paralı asker sayısının artış gösterdiği ülkede, neredeyse askerlerden daha fazla sivillerin ölümüne neden oldu.

yazici   mail