www.soL.org.tr
Correa ortak para birimi için çağrıda bulundu
11 Aralık 2007, Salı

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından geçen yıl önerilen Güney Bankası Kasım ayının başında üye ülkelerin de devlet başkanlarının katılımıyla Caracas'ta açıldı. Önceki gün imzalanan kuruluş belgesiyle yola koyulan banka kıta için ortak para biriminin de yolunu açacak.

resim

Buenos Aires, 11 Aralık (Prensa Latina) Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa dün yaptığı basın konferansında Güney Amerika'nın mali yapısının sorunsuz bir şekilde oluşturulabileceğini ifade etti. Correa, ayrıca bu yapının kaynakların birleşmesi ve yeni bir para biriminin oluşturulmasını da kapsayacağını vurguladı.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez'in göreve başlama törenine katılmak üzere Buenos Aires'te bulunan Correa, Güney Bankası'nın kuruluş taslağına imza atmanın önemine dikkat çekti.

Ekvadorlu lider bu yeni mali yapının; Güney Bankası, her ülkenin katkısıyla oluşturulacak Gelişim Bankası ve Güney Fonu olmak üzere üç temel kurumu barındıracağını ifade etti.

Güney Fonu'nun Latin Amerika'nın kendi elinde olmayan ulusal kaynakları sahiplenmek üzere yola çıkacağını ifade eden Correa, bundan sonraki adımın somut bir bölgesel para birimi olacağını bildirdi.

Törende Güney Amerikalı meslektaşları tarafından parlak bir ekonomist olarak nitelendirilen Correa sürecin hiçbir engele takılmadığını ve mükemmel bir şekilde yol aldığını vurguladı.

Correa ayrıca bankanın kuruluş sürecinin yoğun tartışmalarla yol aldığını ifade ederek kuruluş aşamasında tüm üyelerin ortak bir Güney Amerika para birimi için çalışmaya davet etti.

yazici   mail