www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
11 Aralık 2007, Salı

Irak'taki yurtsever direnişçilerin işgalci güçlere ve işbirlikçilere yönelik saldırıları devam ediyor.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 9 Aralık) Felluce ve Kerkük'teki ABD üslerine füze saldırıları düzenleyen direniş güçleri, işbirlikçi yerel yöneticilere yönelik saldırılarına da ara vermiyor.

El Anbar Direniş güçleri, Felluce'de bir ABD üssüne füze saldırısı düzenledi. ABD askerlerinin Irak ordusuyla ortaklaşa kullandığı Saklaviya'daki üste, saldırının ardından dumanların yükseldiği bildirildi. Görgü tanıkları, ABD ve Irak askerlerinin saldırıya üç füzeyle yanıt verdiğini, ancak hızla geri çekilen direniş güçlerinin zarar görmediğini belirttiler.

Direniş örgütü 1920 Devimi Tugayları'ndan yapılan açıklamada, bir ABD askeri birliği yakınında düzenlenen bombalı saldırıda "Humvee" tipi bir askeri aracın kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

Bağdat Direnişçiler, başkentte konsoloslukların ve kukla hükümete bağlı bakanlıkların bulunduğu Yeşil Bölge'ye füze saldırısı düzenledi. Saldırının ardından ambülansların ve ABD helikopterlerin bölgeye gönderildiği kaydedilirken, ABD olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Bağdat'ın çeşitli bölgelerinde mezhep çatışmaları sonucu hayatını kaybeden beş kişinin cesedi bulundu.

Selahaddin Beyci'de kukla Irak ordusuna ait bir kontrol noktasında direniş güçleri tarafından düzenlenen bombalı saldırıda bir kişi yaralandı.

1920 Devrimi Tugayları tarafından yayımlanan bildiride, örgüte bağlı direnişçilerin Musul'da ve Beyci'de ABD askerlerine düzenlediği bombalı saldırılarda iki askeri aracın kullanılamaz hale geldiği açıklandı. Saldırını ardından ölen ya da yaralanan askerlerin tahliye edildiği belirtildi.

Direniş güçleri, işbirlikçi aşiretlerin kurduğu Selahattin Uyanış Konseyi üyesi bir kişinin evine bombalı saldırı düzenledi. Olayda evin zarar gördüğü ve konsey üyesinin ailesinden üç kişinin yaralandığı bildirildi.

Diyala Direnişçilerin, kukla Devlet Başkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden bir yetkilinin evine düzenlediği bombalı saldırıda, yetkilinin ailesinden üç kişi yaralanırken, evin çevresindeki bazı binaların da zarar gördüğü belirtildi.

Babil Kentin polis şefi, Hille'de aracı yakınına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu öldü. Olayda polis şefinin korumalarının da öldüğü belirtilirken, saldırının ardından yerel kukla yönetimi bölgede sokağa çıkma yasağı ve üç günlük zorunlu yas ilan etti.

Tamim Direnişçiler, Kerkük'te ABD askerlerinin bulunduğu El Hürriye askeri üssüne füze saldırısı düzenledi.

1920 Devrimi Tugayları tarafından yayımlanan bildiride, örgüt üyelerinin Riyad yakınlarındaki bir ABD birliğine bombalı saldırı düzenlediği ve olayda "Humvee" tipi bir askeri aracın kullanılamaz hale geldiği kaydedildi. Örgütün Huveyce kasabası yakınlarında ABD askerlerini hedef aldığı saldırıda da yine bir askeri aracın zarar gördüğü belirtildi.

Nineva Direniş güçleri, Musul'da kukla hükümete bağlı Nineva Yerel Konseyi lideri Hişam el Hamdani'ye bombalı saldırı düzenledi. Hamdani, önceki gün yaptığı açıklamada direnişin saldırılarını önlemek amacıyla Musul çevresine bir hendek kazılmasını önermişti.

yazici   mail