www.soL.org.tr
Suriye'den İsrail'e misilleme uyarısı
23 Aralık 2007, Pazar

ABD ve İsrail'in Suriye'yle uzlaşma girişimi, gerilimlerden azade olmayan bir pazarlık süreci şeklinde sürüyor. Taraflar arasındaki pazarlık başlıkları arasında İsrail işgali altındaki Golan tepeleri ve Lübnan öne çıkarken, anlaşma sağlanamaması halinde savaşın olasılık dahilinde olduğu düşünülüyor.

resim

DIŞ HABERLER Suriyeli milletvekili Muhammed Habaş, olası bir savaş halinde ülkesinin İsrail'e karşı etkili bir karşı-saldırı yürütebileceğini belirtti.

Londra'da yayımlanan El Kudüs El Arabi gazetesine verdiği röportajda "Eğer Suriye İsrail tarafından tehdit edildiğini hissederse, füzecilerimizin İsrail saldırganlığına Dimona nükleer reaktörünü vurarak yanıt vermelerini engellemek zor olacaktır diye konuşan Habaş, İsrail'in Dimona kenti yakınlarındaki reaktörün Suriye füzelerinin menzili içinde olduğunu hatırlattı.

Habaş ayrıca Suriye'nin olası bir saldırıyı göz ardı etmediğini ve böylesi bir duruma "hazır" olduğunu vurguladı. Buna karşın Suriyeli milletvekili ülkesinin bölgedeki gerilimi yükseltmek istemediğinin altını çizdi.

Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görüşlerini yansıttığı belirtilen Habaş, uluslararası arabulucuların İsrail ve Suriye arasında yeniden ilişki kurulması için  sürekli çaba göstermelerine karşın, "şu anda" iki ülke arasında herhangi bir ilişki olmadığını söyledi. Habaş'ın gönderme yaptığı arabuluculardan bir tanesinin, İsrail'in çağrısıyla Şam'a diyalog kurması için telkinde bulunan Türkiye olduğu biliniyor.

Habaş'ın gazeteye açıklamalarının ABD Başkanı George W. Bush'un Suriye'yi hedef alan Perşembe günkü demecinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti. Bush Beyaz Saray'daki bir basın konferansında yaptığı konuşmada Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı krizinden Şam'ı sorumlu tutmuş, Suriye'ye "Lübnan'dan uzak durması" yönünde uyarıda bulunmuştu. Bush ayrıca Suriye'yi "Hamas'a yataklık etmek, Hizbullah'a destek sağlamak" ve Irak direnişinin topraklarından sızmasına izin vermekle suçlamıştı.

İsrail'den iyimser yorum
Buna karşın Habaş'ın açıklamaları İsrail tarafında sükunetle karşılandı. İsrail Savuma Bakanlığı Diplomasi-Güvenlik Dairesi Başkanı Amos Gilad, İsrail Radyosu'na verdiği demeçte Habaş'ın açıklamalarını farklı yorumlamayı tercih ettiğini söyleyerek "İsrail Suriye'yi tehdit etmediğine ve Suriyeliler bunu gayet iyi bildiklerine göre, İsrail ve Suriye arasında bir savaş gündem dışıdır" diye konuştu. Gilad "Basitleştirmek gerekirse, İsrail Suriye'ye saldırmayı düşünmüyor, Suriye İsrail'e saldırmayı düşünmüyor ve bu nedenle iki ülke arasında askeri cephede gerçek bir gerilim beklenmiyor" dedi.

İsrail savaş uçakları Eylül ayında Suriye hava sahasını ihlal ederek bazı hedefleri bombalamış, ancak Suriye'nin ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenen Ortadoğu zirvesine katılımıyla ilişkilerde yumuşama gözlenmişti.

yazici   mail