www.soL.org.tr
Zuma'ya yolsuzluk suçlaması
23 Aralık 2007, Pazar

Güney Afrika'nın iktidar partisi ANC'nin yeni başkanı seçilen Jacob Zuma yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya. Zuma'nın ANC başkanı seçilmesinin hemen ardından gündeme getirilen suçlamaların, ANC'yi daha sol bir çizgiye taşıması beklenen lideri yıpratmayı amaçladığı düşünülüyor.

resim

DIŞ HABERLER Güney Afrika'daki iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) yeni başkanı Jacob Zuma hakkında yolsuzluk suçlamasıyla dava açılacağı belirtilirken, Zuma suçlamalardan etkilenmeyeceğini söyledi.

Hafta içi yapılan ANC konferansında mevcut Devlet Başkanı Thabo Mbeki'nin yerine ANC başkanı seçilen ve bir sonraki Devlet Başkanlığı seçimlerinde galip gelmesine kesin gözüyle bakılan Zuma geniş halk kitlelerinden aldığı destekle dikkat çekiyor. Ülkenin başsavcısı tarafından dillendirilen yolsuzluk suçlamalarının Güney Afrika Komünist Partisi (SACP) ve sendikalar tarafından da desteklenen Zuma'nın ANC Başkanı seçilmesinden hemen sonra gündeme gelmesi dikkat çekerken, Güney Afrika burjuvazisinin halkçı ve kamucu politikalar uygulamasından kaygılandığı Zuma'dan rahatsızlık ve şüphe duyduğu belirtiliyor.

Ülkenin en yüksek savcısı Mokotedi Mpshe'nin hafta için bir radyo programındaki "Kendisini yargı önüne çıkaracak kadar delilimiz var" şeklindeki açıklamasına karşılık, Zuma "Beni mahkemeye çıkarın" diyerek meydan okudu.

ANC Başkanı seçilmesinin ardından bir basın konferansı düzenleyen Zuma, medya tarafından "yargılanmaktan" yakındı. Hakkındaki suçlamaların başsavcı tarafından kamuoyu önünde tartışılmasını eleştiren Zuma, eğer hesap vermesi gerekiyorsa bunu mahkemede yapacağını söyledi.

Mevcut Güney Afrika Devlet Başkanı Mbeki, 2005 yılında yolsuzluk suçlamaları gerekçesiyle Zuma'yı Devlet Başkan Yardımcılığı görevinden almıştı.

yazici   mail