www.soL.org.tr
Genelkurmay rolünü sevdi
23 Aralık 2007, Pazar

Genelkurmay'ın ABD istihbaratıyla ve ABD planının bir ayağı olarak yürüttüğü operasyonların ikincisi gerçekleştirildi. Operasyonun ardından bu sefer ilki kadar gürültü koparılmazken, operasyonların süreklilik kazanacağına dönük vurgular bölgedeki gelişmelerin nereye doğru aktığının işareti oldu.

resim

HABER MERKEZİ Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzey kesiminde, dün öğlen saatlerinde PKK’ye ait önemli bazı hedeflerin Türk Hava Kuvvetleri’ne mensup savaş uçakları tarafından vurulduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Irak'ın kuzey kesiminde, bugün (dün) öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedefler, Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulmuştur.

Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Ayrıca, aynı hedefler 16.55-17.10 saatleri arasında da sınıra yakın bölgelerde konuşlu kara ateş destek vasıtalarımız tarafından etkili olarak ateş altına alınmıştır.”

Genelkurmay açıklamasında 16 Aralık’ta Kandil Dağı’na düzenlenen harekat da hatırlatılarak, bu harekatın kamuoyunda çok olumlu ve başarılı bulunmasına rağmen, “art niyetli bazı çevrelerde harekatı ve sonuçlarını küçümseyen yorumlara” rastlandığı bildirildi. Açıklamada, “Milletçe teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkilemeye yönelik bu yaklaşım, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ibretle ve esefle karşılanmaktadır” denildi.

Genelkurmay iddialı ve istekli
Genelkurmay operasyonların sonuçlarına ilişkin olarak şu iddialarda bulundu: “Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapmış olduğu operasyonların tespit edilen sonuçları, önümüzdeki hafta içinde görüntülü olarak Türk ve dünya kamuoyuna yansıtılacaktır. Vurulan mağara ve sığınaklardaki terörist sayısı tam bilinmediğinden, tesirsiz hale getirilen teröristlerin sayısını kesin olarak tespit etmek de mümkün olamamaktadır. Ancak, çeşitli kaynaklara dayanarak yapılan istihbarata göre, yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği de bir gerçektir.”

Açıklamanın sonundaysa operasyonların süreceğine ilişkin vurgular ve PKK’ye dönük uyarılar yer aldı: “Operasyonların örgüt üzerinde ne kadar etkili olduğu, önümüzdeki günlerde daha iyi anlaşılacaktır. Bu kapsamda, benzer operasyonlar yurt içi ve sınır ötesinde, arazi ve iklime bağlı kalmaksızın her hal ve şartta devam edecektir. PKK terör örgütü, Irak'ın kuzeyinin artık güvenli bir bölge olmadığını yaşayarak öğrenecek ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti karşısında başarı şansının kalmadığını bir kez daha anlayacaktır.”

Bölgesel yönetimin sessizliği bayram rehavetinden mi?
Genelkurmay’dan bu açıklamanın yapılmasının ardından bölgesel Kürt yönetiminin Peşmerge bakanlığı sözcüsü Cabbar Yaver, bombalanan yerlerin Türkiye'nin Kuzey Irak sınırında bulunan Amed bölgesinin Nerve ve Rekan bölgeleri olduğunu söyledi.

Yaver, TSK'nın bombaladığı yerlerdeki yerleşim birimlerinin zarar görmediğini kaydetti.

ABD destekte gecikmedi
ABD Dışişleri Bakanlığı’ysa, Washington'un, Türkiye'nin vatandaşlarına yönelik PKK tehdidine son verme çabalarını desteklediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Dairesi sözcüsü Chase Beamer, Türkiye'nin Kuzey Irak’a düzenlediği son operasyonun ardından yaptığı açıklamada, “ABD, Türkiye'nin, vatandaşlarına yönelen PKK tehdidine son verme çabalarını destekliyor. Biz, bu yönde bütün diplomatik, askeri ve istihbarata ait vasıtaları kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Sözcü, “Biz, Türkiye'yi de, bizimle ve Irak hükümetiyle işbirliğini azami düzeye çıkararak, meşru kendini savunma hakkını kullanması, Irak halkı ve bu ülkenin istikrarına olumsuz etkide bulunmaması yönünde cesaretlendiriyoruz” diye konuştu.

Beamer, hedeflerin PKK olması ve sivil kayıplara yol açılmamasının kilit önem taşıdığını da kaydetti.

“İddialar asılsız”
Diğer yandan, The Economist dergisinde yer alan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush'un 5 Kasım'da yaptığı görüşme konusundaki iddialara ilişkin Başbakanlık’tan yalanlama geldi.

İngiltere'de yayımlanan The Economist dergisi son sayısında yer alan TSK'nın sınır ötesi operasyonu ve ABD'nin desteğinin değerlendirildiği bir haberde ABD ve Türkiye'nin bir anlaşma yapmış olabileceği belirtilerek “Başbakan Erdoğan'ın, George Bush'a bazı sözler verdiği sanılıyor. Bunlar, Kürtlerin bölgesel hükümetinin tanınmasını ve PKK savaşçıları için daha liberal bir affı içeriyor” denilmişti.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, “Esasen The Economist'teki yazı, kullandığı olasılık dilinden de açıkça anlaşılacağı üzere, tamamen fikir yürütme yöntemiyle kaleme alınmıştır. Dolayısıyla hiçbir kaynak ya da delile dayanmayan, yazarın kişisel yorumunu yansıtmaktan öteye geçmemektedir. Türkiye'de yerleşik bir muhabirin oturduğu yerden ürettiği bu tür spekülatif yorumların sadece The Economist'te yer bulması sebebiyle 'önemli iddia' sayılamayacağı bir gerçektir” denildi.

Açıklamada, “Sonuç olarak, söz konusu yazıda dile getirilen ihtimallerin tutarsız olduğu ve hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını tekrar vurgulamakta yarar görüyoruz. Beyaz Saray görüşmesinde varılan bir mutabakattan söz edilecekse, bunun sadece ve sadece 'ortak düşman' ilan edilen terör örgütü PKK'ya karşı kayıtsız şartsız mücadelede örneklerini yakın zamanda gördüğümüz 'somut işbirliği' adımlarından ibaret olduğunu da bir kez daha kamuoyumuzun bilgisine sunuyoruz” denildi.

yazici   mail