www.soL.org.tr
Fırıncılar halka şantaj yapıyor
23 Aralık 2007, Pazar

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Altunay, ekmeğin ya gramını düşüreceklerini ya da zam yapmak zorunda kalacaklarını söyledi. Fırıncı odaları, esnaf ve sanatkarlar odalarının zam yapmaları yasal değilken söz konusu zam, aç gözlülük, haksız zenginleşme ve fırsatçılık olarak değerlendiriliyor.

resimsoL (Kocaeli) Kocaeli Fırıncılar Odası'ndaki bayramlaşmaya, ekmeğe zam tartışması damgasını vurdu. Oda Başkanı Mehmet Altunay, bir ay içinde ekmeğe 10 YKr zam yapmak zorunda olduklarını belirterek, “2008 yılında zam yapmak zorundayız. Aksi halde, zor durumda olan fırıncıların kepenk kapatacak. İki önerimiz var, ya ekmeği 50 YKr yaparız ya da 200 gram olan ekmeği 150 gram yaparak zamsız bir yöntem tercih edilebilir. Ekmeği 150 gram yapmakla bir nevi ekmek israfının da önüne geçmiş oluruz. Ekmeğe zam geldiğinde tepki gösteriliyor ama çöp bidonlarından en çok ekmek çıkıyor” dedi.

‘Acil zam yapmak zorundayız’
Mehmet Altunay, ekmeğe bir yıldır zam yapmadıklarını da anımsatarak, şöyle konuştu: “Şu anda 40 YKr’ye satılmakta olan 200 gram ekmeği 50 YKr’ye çıkarmayı planladık. Kocaeli’nde son bir yıldır ekmeğe zam yapılmadı. Bu sürede, un fiyatlarına yüzde 30 zam geldi. İşçilik çok pahalı… Bunun yanına elektrik ve suya gelen zamlarda katılırsa şu anda ki ekmek fiyatları zararına çıkmaktadır. Bu nedenle acilen ekmeğe zam yapmak zorundayız. Aksi takdirde Kocaeli’nde ekmek çıkaracak fırın bulamayacağız” dedi.

yazici   mail