www.soL.org.tr
NAFTA Meksikalı üreticilere yıkım getirecek
23 Aralık 2007, Pazar

ABD'nin kıtadaki serbest ticaret anlaşmalarına ilk dahil olan Meksika, NAFTA'nın bedelini ödemeye hazırlanıyor. Serbest ticaretin Meksika tarımını çökertmesi bekleniyor.

resim

Mexico, 23 Aralık (Prensa Latina) Ulusal Çiftçi Konfederasyonu (CNC) sınırların 1 Ocak'ta gümrüksüz ABD ve Kanada mallarına açılmasının Meksikalı üreticiler için felaket anlamına geleceğini açıkladı. 

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) kapsamında yeni yılın ilk gününden itibaren vergilerin kaldırılacak olması haksız rekabet getireceği için çiftçilerce eleştiriliyor.

Yerel basın, dünyanın en gelişmiş iki ekonomisi olan ABD ve Kanada'da üreticilere sunulan devlet sübvansiyonlara ve teknik olanaklara dikkat çekiyor.

CNC, Meksika'da en önemli ikinci tarım ürünü olan fasulyede yaşanacak Pazar kaybının 750 bin ırgatın işine ve yılda 1,1 milyon tonluk üretime mâl olacağına dikkat çekti.

Meksikalı fasulye üreticilerinin ABD ve Kanadalı üreticilerle rekabet edemeyeceğini belirten CNC, fasulye üretiminin ortadan kalkmasının felakete varan toplumsal sonuçlar doğuracağı konusunda uyarıda bulundu.

yazici   mail