www.soL.org.tr
Türban takvimi işliyor
25 Ocak 2008, Cuma

Çıkan bir-iki cılız karşı sesin ardından türban konusundaki uzlaşı somutlaşıyor. AKP ve MHP, kimi doğrudan kimi de kabullenerek destek veren birçok kesim adına türbanla ilgili takvimi işletirken TÜSİAD YK Başkanı Yalçındağ "Küresel dalga yaşam biçimimize bakmaz" diyerek sermayenin yaklaşımını özetledi.

resim

HABER MERKEZİ AKP ile MHP yöneticileri arasında türbanın yükseköğretimde serbest bırakılması konusunda yapılan görüşmede, “Genel çerçevede bir mutabakata varılmıştır” denildi.

TBMM'deki Başbakanlık makamında yapılan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AKP Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Grup Başkanvekili Oktay Vural ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin özel danışmanı ve Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın katıldığı ve 1,5 saatten fazla süren görüşmeyle ilgili olarak ortak bir yazılı açıklama yapıldı.

“Konu yükseköğretimde kanayan bir yaradır” denilen açıklamada, bunun mutlaka çözülmesi gerektiği kaydedilerek, şöyle denildi:

“İki parti müteaddit defalar bu yasağa karşı olduğunu çok değişik vesilelerle kamuoyuna açıkça ifade etmişlerdir. Konu, iki parti tarafından da hak ve özgürlükler açısından değerlendirilmektedir. Çözüme dönük müzakere yapılmıştır. Genel çerçevede bir mutabakata varılmıştır. Teknik çalışmalarımız devam etmektedir.”

Önümüzdeki hafta başı
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, türbanın yükseköğretimde serbest bırakılması konusunda MHP ile Anayasa’nın 10. ve 42. maddesi üzerinde çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

Ergin, MHP yöneticileriyle yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine, iki parti temsilcilerinden oluşan 8 kişilik komisyonunun çalışmalarına devam edeceğini bildirdi.

“Anayasanın ‘Kanun önünde eşitlik’ başlıklı 10. ve ‘Eğitim ve öğretim hakkı ve ödevi’ başlıklı 42. maddesi üzerinde çalıştıklarını” belirten Ergin, Anayasa’nın “Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması” başlıklı 13. maddesinin ise çalışma içinde olmadığını bildirdi.

Ergin, önümüzdeki hafta başı gibi değişiklik önerisinin imzaya açılabileceğini söyledi.

İçeriğini görelim
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP ve MHP arasında, türbanın yükseköğretimde serbest bırakılmasına yönelik düzenleme konusunda mutabakata varılmasının “şaşırtıcı” olmadığını söyledi.

Baykal, şöyle konuştu: “Bir anlaşma haberi geldi, ben henüz görmedim. İçeriğini görelim, inceleyelim, sonra değerlendiririz. Yeni önerilerini bir görelim. Biz, bu konulardaki düşüncelerimizi daha önce söyledik. Şaşırtıcı, sürpriz teşkil eden bir tarafı yok. İçeriğini görelim, değerlendirmemizi bir kere daha ifade ederiz. Bir mutabakat sağladıkları görülüyor, bunu değerlendireceğiz.”

Küresel dalga yaşam biçimine bakmaz
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, türban tartışmasına değinerek, “ekonomik sorunlarımızı öne almalıyız, yoksa küresel dalga yaşam biçimimize bakmaksızın hepimizi önüne katıp sürükleyebilir” dedi.

Yalçındağ, TÜSİAD olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, bütün enerjinin ekonomiye yoğunlaştırılması gerekirken, bir süredir aslında çok daha rahat bir zamanda tartışılması gereken bir konunun, türban konusunun, gündemin birinci maddesi haline getirildiğini kaydetti.

Ortada bir sıkıntı olduğunu, bir yanda zorla kapatılanların, diğer yanda başını örttüğü için eğitim alamayan genç kızların olduğunu, kadınların daha birçok sorunu olduğunu söyleyen Yalçındağ, “İşte tam da bu nedenle, Türkiye'yi bir refah toplumuna dönüştürmek ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek verebilmek için temel ekonomik ve sosyal sorunlarımızı öne almalı, gündemimizi dünyadaki gelişmelere uygun hale getirmeliyiz. Aksi halde küresel dalga, yaşam biçimimize bakmaksızın hepimizi önüne katıp sürükleyebilir.”

yazici   mail