www.soL.org.tr
Marmaray talanı gizliyor
25 Ocak 2008, Cuma

Marmaray projesinde sürekli boğaz tüp geçişinin ön plana çıkarılarak asıl yapılmak istenen talanın gizlendiği belirtiliyor. Birleşik Taşımacılık Sendikası, projenin güzergahının yanlış olduğunu, bu şekliyle ulaşım sorununa bir çözüm getirmeyeceğini vurgulamak için yürüyüş başlattı.

resim

HABER MERKEZİ Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Marmaray Projesi'nin güzergahının yanlış seçildiğini belirterek Gebze'den Haydarpaşa'ya protesto yürüyüşü başlattı.

BTS İstanbul 1 No'lu Şube Basın Yayın Sekreteri Mithat Ercan, Gebze tren garında, yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada, “yüzyılın projesi” olarak tanımlanan projenin, boğaz tüp geçişi hariç, güzergâhının yanlış seçildiğini vurguladı.

Projenin temelinde sorun çözmekten öte “göstermelik vitrin yatırımlarla” demir yollarının tasfiyesinin hedeflendiğini belirten Ercan, proje kapsamında sürekli boğaz tüp geçişi ön plana çıkarılarak, asıl yapılmak istenen talanın gizlenmek istendiğini kaydetti.

Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı arasındaki banliyö trenleriyle günlük ortalama 130 bin, bölgesel ve ana hat yolcu trenleriyle de binlerce yolcunun taşındığı kaydeden Ercan, şöyle konuştu:

“İstanbul yerleşim olarak kuzeye kaymaktadır ama yol denize yakın ve güneydedir. Yeni yolun geçiş yeri mevcut güzergâh olacağından halka ulaşımda yeni alternatif bir güzergah seçimi de sunulmayacak. İnşaat asgari 2 yıl süreceğinden bu hattaki günlük 130 bin yolcu mağdur olacak. Proje doğrultusunda üç hattan ikisi metroya ayrılacak; bugün bile yeterli olmayan iki hatta taşımacılık tek hatta nasıl yapılacak?”

Üçüncü köprü neden?
Ercan, proje tamamlandığında Halkalı-Gebze arasındaki tek hatta hızlı tren, uluslararası yük taşımacılığı ve bölgesel trenlerin nasıl işletileceği konusunun aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Ercan, şunları kaydetti: “Marmaray, İstanbul ulaşımına çözüm ise neden daha bitmeden yakın noktaya lastik tekerlekli boğaz tüp geçişi ihale ediliyor; neden boğaza üçüncü köprünün şart olduğuna dair demeçler veriliyor. Biz demir yolu çalışanları, sendikalar, odalar, siyasiler ve İstanbul halkı olarak 24-26 Ocakta Marmaray projesinin arkasındaki talanı kamuoyuna anlatmak; talana dur demek için, yanlış güzergah seçiminin düzeltilmesi için yürüyoruz. Yürüyüşümüz aynı gün Halkalı ve Gebze'den başlayıp üçüncü gün grupların Haydarpaşa'da buluşması sonrasında bu yürüyüşü destekleyen sendikalar, meslek odaları, bilim adamları ve siyasi partilerin katılımıyla yapılacak ortak basın açıklamasıyla sona erecek.”

yazici   mail