www.soL.org.tr
‘Büyük Arnavutluk' fikri canlanıyor
25 Ocak 2008, Cuma

Kosova'nın yakın zamanda bağımsızlık ilan edeceğini açıklamasının ardından yeniden gündeme gelen "büyük Arnavutluk" hayalleri bölgede yeni çatışmaların habercisi olarak görülüyor. Arnavutluk Devlet Başkanı'nın Kosova'ya yaptığı ziyaret büyük tepki topladı.

resim

DIŞ HABERLER Arnavutluk Devlet Başkanı Bamir Topi'nin, Sırbistan'daki Arnavutların "bağımsız Kosova" planına destek olmak amacıyla Kosova'ya yaptığı resmi ziyaret, Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıkan Sırbistan'da büyük tepki yarattı. Kosova'nın ABD ve Avrupa Birliği'nin de desteklediği tek taraflı bağımsızlık planının bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyeceğini belirten Sırbistan, Topi'nin ziyaretini "büyük Arnavutluk" hayallerinin bir parçası olarak nitelendirdi.

Bamir Topi, önceki gün Avrupa Konseyi Parlamento toplantısında yaptığı konuşmada Kosova'nın dünyada diğer toprak sorunlarıyla karşılaştırılamayacak benzersiz bir örnek olduğunu söyledi. Topi, Kosova'nın bağımsızlığının Balkanların istikrarı için kritik öneme sahip olduğunu ve bu nedenle Arnavutluğun bağımsızlıktan yana olduğunu belirtti. Arnavut lider, Kosova'nın bağımsızlığının Sırbistan'ı psikolojik olarak geçmişin yükünden kurtararak Avrupa Birliği'ne üyelik şansını da arttıracağını savundu.

Kosova'nın bağımsızlığına destek veren AB de bağımsızlığa karşı çıkmaması halinde Sırbistan'ın birliğe üyelik sürecinin hızlanabileceği mesajı veriyor. Tek taraflı bağımsızlık kararına destek olan taraflarla diplomatik ilişkileri azaltma kararı alan Sırbistan'ın Başbakanı Voyislav Kostuniça ise AB'nin Kosova'ya destek vermesi halinde birliğe üyelik sürecini durduracaklarını söylüyor.

Kosova ve Arnavutluk liderleri, tartışmaları önlenmek amacıyla Kosova'nın bağımsız olması halinde Arnavutluk'la birleşmesini ya da "büyük Arnavutluk" hayallerini dile getirmemeyi tercih etse de, Balkanlardaki bir çok Arnavut parti ve örgütün gündeminde "büyük Arnavutluk" olduğu beliriliyor. Bu örgütlerin Arnavut nüfusun yoğun olduğu Kosova'yı, Makedonya'nın batısını, Yunanistan ve Karadağ'ın bir bölümünü kapsayan bir "Arnavutluk haritasını" gerçeğe dönüştürme planları yaptığı ifade ediliyor.

2 milyonluk Makedonya nüfusunun yüzde 25'ini oluşturan Arnavutlar, özerklik talebiyle 2001'de ayaklanmış, yer yer silahlı çatışmalara dönüşen olaylar uluslararası toplumun baskısı sonucu Arnavutlara daha fazla hak verilmesiyle kontrol altına alınmıştı. Benzer olayların Kosova'nın bağımsızlık sürecinde de yaşanması ihtimali endişelere yol açıyor.

1999'daki NATO operasyonlarının ardından etnik bölünmelerin daha da derinleştiği Kosova, halen Birleşmiş Milletler'in kontrolü altında.

Sırbistan ise çoğu Müslümanlardan oluşan Arnavutların büyük Arnavutluk hayalinin gerekleşmesi halinde, bunun Avrupa'da İslam ülkelerinin güçlenmesine yol açacağını belirterek Avrupa'ya gözdağı veriyor.

Kosova'nın bağımsızlığının ve Arnavutların birleşme planlarının, bölgeye barış ve istikrar yerine yeni çatışmaları ve savaşı getirmesi olası görünüyor.  

yazici   mail