www.soL.org.tr
ABD bu sefer El Kaide'yi gösterdi
25 Ocak 2008, Cuma

El Kaide'ye yönelik operasyonun ABD istihbaratıyla gerçekleştirildiği iddia edildi. "Teröre karşı savaş"ın meşrulaştırıcısı olarak bizzat ABD eliyle kurulan bu örgütün Türkiye'deki uzantılarına yönelik operasyonların ABD'yle ilişkilerin seyrine ayarlı olması dikkat çekiyor.

resim

HABER MERKEZİ Gaziantep'te dün sabaha karşı başlayan ve El Kaide’ye ait olduğu belirtilen bir eve yönelik operasyonda evdeki 4 kişi ve 1 polis öldü. Operasyonlarda 19 kişi de gözaltına alındı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından dün Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta 18 ayrı noktaya eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 5'i “Glock” marka olmak üzere 6 tabanca ile 1 av tüfeği ve çok sayıda mermi ele geçirildi.

15 noktadaki operasyonlar 2 saatte sona ererken 3 noktada silahlı çatışma yaşandı.

Karşıyaka Mahallesi Tekel caddesinde çatışmanın devam ettiği evden 1 kadın, 3 kız çocuğuyla birlikte çıkarak polise teslim oldu.

Hasırcıoğlu mahallesi Farabi caddesindeki bir evde çatışmada öldürülen Servet Sarıoğlu'nun uzun yıllar Afganistan'daki El Kaide kamplarında silahlı eğitim aldığı ve 3 yıl önce Gaziantep'e döndüğü iddia edildi.

ABD gezisinden önce operasyon
Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıl sonunda yayımladığı “aktif terör örgütleri” raporunda “El Kaide Terör Örgütü Türkiye Yapılanması” adına da yer vermişti.

Bilindiği gibi dünyanın ismini daha çok ABD’nin 11 Eylül sonrası başlattığı “teröre karşı savaş”ın ardından duyduğu El Kaide bir çok gerici örgütü birleştiren bir ad olarak kullanılıyor. Türkiye’deki “El Kaide” operasyonlarınınsa hep ABD ile ilişkilerin seyriyle ilişkili olması dikkat çekiyor. El Kaide’ye yönelik son operasyon Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD gezisinin hemen öncesinde gerçekleşmiş ve Van merkezli gerçekleşen operasyonda 38 kişi gözaltına alınmış 6’sı tutuklanmıştı. Gözaltına alınanların önce Hizbullah üyesi oldukları açıklanmış daha sonra bu El Kaide olarak düzeltilmişti.

Gaziantep’te dün gerçekleşen operasyonda da özellikle bölgesel kaynaklar ABD parmağı olduğunu ve istihbaratın ABD tarafından sağlandığını iddia ettiler.

yazici   mail