www.soL.org.tr
Diyarbakır’da karakol izni ile benzin satışı
25 Ocak 2008, Cuma

Diyarbakır’da bombalı saldırının ardından açık benzin dağıtımının karakol iznine bağlanması günlük yaşamı güçleştiriyor. Sık sık elektrik kesintisi yaşanan kentte, jeneratörlerin çalıştırılması için benzine ihtiyaç duyuluyor.

resim

HABER MERKEZİ Son bombalı saldırının ardından Diyarbakır’da alınan güvenlik önlemlerine bir yenisi daha eklendi.  Diyarbakır’da açık benzin alımı Valilik kararı ile karakol iznine tabi tutuldu. Diyarbakır’da açık benzin alımının karakol iznine bağlanması özellikle günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bu durum, en çok sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı kentte jeneratör çalıştırmak için sürekli benzine ihtiyaç duyanları rahatsız ediyor. Benzinciler ise çok iyi tanıdıkları müşterilerine bile benzin veremedikleri için şikayetçi.

Kişilerin benzin alabilmesi için, vergi levhası ya da araba ruhsatı ile karakola başvurması gerekiyor. Yetkilileri ikna edenlere, üzerinde “2 YTL ya da 10 YTL ’lik benzin almasına izin verilmiştir” yazılı imzalı bir kağıt veriliyor. Benzin ancak burada yazan miktar kadar satın alınabiliyor.

Mobil benzin istasyonunun görevlileri uygulamaya birkaç hafta önce başladıklarını, kendilerine valilikten yazı geldiğini belirtti. Eskiden de açık benzin satışı için ruhsat gösterilmesinin zorunlu olduğunu, ancak karakol izni gerekmediğini belirten görevliler, şunları söylediler: “Müşterilerimiz şikayet ediyor, her gün gelen müşterimiz var, tanıyoruz biliyoruz ama onlara bile veremiyoruz ne yazık ki. Çünkü polis elinde görebilir. Hepimiz burada ekmek yiyoruz. Aslında açık benzin satmamız için zaten ruhsat falan göstermeleri gerekiyordu ama karakoldan izin yoktu. O yeni başladı. Valilikten yazı geldi, mecburuz uymaya. Kapatma cezası veriyorlar yoksa.”

 

yazici   mail