www.soL.org.tr
Uruguay Devlet Başkanı seçimlere katılmayacak
25 Ocak 2008, Cuma

Uruguay'ın ABD yanlısı Devlet Başkanı Tabare Vazquez geçen yıl halkın tepkisine rağmen ABD ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamıştı. Kendini sosyalist olarak tanımlayan Vazquez bu anlaşmayla hem kıtadaki sol harekete sırtını çevirdi hem de anlaşma sonrasında yapılan anketlere göre halkın desteğini kaybetti.

Montevideo, 25 Ocak (Prensa Latina) Uruguay Devlet Başkanı Tabare Vazquez El Observador adlı günlük yayına yaptığı açıklamada yeniden seçilmek üzere seçimlere katılmayı niyeti taşıdığına dair iddiaları reddetti ve "kararını değiştirmeyeceğini" ifade etti.

Devlet Başkanı 2009 ulusal seçimlerinde aday olmasına dair istekleri kabul ederse bunu düşüncesizlik, tutarsızlık ve zayıflık anlamına geleceğini bildirdi.

Uruguay anayasasına göre yeniden seçilmek devlet başkanı seçilmek yasak ancak birçok bakan Vazquez'in bir ikinci dönemde daha başkanlık yapmasını istiyor. Bunlar arasında sosyalist senatör Jose Korzeniak bile yeniden seçilmesi için anayasada değişiklik önergesi sundu.

Vazquez'in yeniden seçilme ihtimali ise muhaliflerin dikkatini çekmiş durumda. Vazquez'in 2004 seçimlerinde mağlup ettiği ulusalcı aday Jose Larranaga devlet başkanının konuya açıklık getirmesi için bir açıklama yapması gerektiği uyarısında bulundu.

Açıklamasına "demokrasiye, insani değişime ve hükümet partisinin değişmesi"ne olan inancını belirterek başlayan Vazquez daha sonra muhalefete yeniden yeniden seçilmek istememesinin üç nedenini saydı. Vazquez bunlardan ilkinin "ülkeyi ikiye bölecek ve genel bir istikrarsızlık havası yaratacak bir tartışma başlatmamak" olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı ayrıca Geniş Cephe Partisi'nin de böyle bir nedenle sorgulanmasını istemediğini belirtti ve  "Partinin hala entelektüel ve etik olarak değişimi sağlayacak en iyi kapasiteli parti olduğunu düşünüyorum" dedi.

Vazquez ayrıca "Saygı duymam gereken bir ailem ve kişisel çevrem var" diyerek şöyle devam etti: "16 yıldır siyasetin içindeyim, oldukça tatmin oldum ancak hayatta her şeyin bir sonu vardır, yeni nesillere yol açmanın zamanı geldi."

yazici   mail