www.soL.org.tr
Venezuela Kolombiya'nın suçlamalarını reddeti
18 Mayıs 2008, Pazar

Venezuela hükümeti Kolombiya'nın Venezuela'ya yönelttiği suçlamaları ve bu bağlamda hazırlanan İnterpol raporunu "palyaço şovu" olarak değerlendirdi. Chavez, Kolombiya'yla siyasi ve ekonomik ilişkileri de gözden geçireceklerini açıkladı.

resim

Caracas, 18 Mayıs (Prensa Latina) Venezuela hükümeti Kolombiya tarafından ortaya atılan iddiaları yalanladı. Hükümet Portekiz'le yapmış oldukları birçok ekonomik anlaşma konusunda bir güvensizlik ortamı olmadığına dikkat çekti.

Kolombiya yönetiminin, öldürülen Kolombiyalı gerilla liderlerinden Raul Reyes'in bilgisayarında ele geçirildiği iddia edilen bilgilere dayanarak dillendirdiği suçlamaları yalanlayan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya'yla siyasi ve ticari ilişkileri gözden geçireceklerini bildirdi.

Chavez ayrıca Ekvador'da öldürülen gerilla lideri tarafından hazırlandığı iddia edilen dosyalarla ilgili İnterpol'ün düzenlediği raporun da ciddiyetini sorguladı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, Interpol'ün raporunu bir "palyaço şovu" olarak tanımlayan Chavez, kanıtların yetkililer tarafından tahrif edildiğini söyledi.

Portekiz Başbakanı Jose Socrates ise Venezuela'ya yaptığı ziyaretle ilgili olumlu görüşlerini bildirdi ve 20'ye yakın ekonomik işbirliği anlaşması imzaladıklarını hatırlattı.

yazici   mail