www.soL.org.tr
ABD Türkiye'den 'diplomasi' hizmeti bekliyor
18 Mayıs 2008, Pazar

Hizbullah'ın Lübnan'da geçen hafta ABD işbirlikçisi hükümete karşı kazandığı zaferin ardından paniğe kapılan ABD, Hizbullah'ı yalnızlaştırmak için İsrail-Suriye arasında anlaşma sağlanmasını istedi. ABD'nin imdadına Türkiye yetişti.

resim

DIŞ HABERLER ABD Başkanı George W. Bush'un Türkiye'den İsrail-Suriye görüşmeleri için arabuluculuk çalışmalarını hızlandırmasını istediği belirtildi.

Londra merkezli El Hayat gazetesinde dün çıkan habere göre, İsrailli bir yetkili, Suriye'yi Lübnan'daki Şii direniş örgütü Hizbullah'tan uzak tutmak isteyen ABD'nin Türkiye'den İsrail ve Suriye arasında diyalogun başlatılması yönündeki gayretlerini artırmasını talep etti. ABD'nin söz konusu talebini Hizbullah'ın Lübnan'da işbirlikçi hükümet cephesine ağır bir darbe vurmasının hemen ardından iletmesi dikkat çekti.

Gazeteye konuşan ismi açıklanmayan yetkili, ABD'nin daha önce İsrail-Suriye arasında müzakerelere karşı olduğunu ifade ederek, Hizbullah'ın "Lübnan'da gücünü ve yeteneklerini kanıtlamasının ardından" bu tavrını değiştirdiğini ve İsrail'den Suriye'yle görüşmek için adım atmasını istediğini belirtti.

Konuşmalarda Suriye'ye eleştiri yok
Konunun, ABD Başkanı Bush'un hafta içindeki İsrail ziyareti sırasında gündeme geldiğini söyleyen yetkili, Türkiye'nin çabalarının sonuç vermesi halinde ABD'nin de görüşmelere katılabileceğini savundu.

Yetkili, Bush ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in İsrail parlamentosunda yaptıkları konuşmalarda, alışılmış tavırlarının aksine, Suriye'den gelen tehdide değinmemelerinin de tesadüf olmadığını kaydetti.

El Hayat gazetesi geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin İstanbul'da yapılacak bir toplantıda İsrail ve Suriyeli yetkililer arasında ortak bir bildirgenin imzalanmasını istediğini yazmış, buna karşın Mısır'daki El Ehram gazetesine konuşan Suriyeli bir yetkili görüşmelerin ancak Bush yönetiminin süresi dolduktan sonra başlayabileceğini söylemişti.

Şam ve Tel Aviv arasındaki temel anlaşmazlık konusu; İsrail işgali altındaki, stratejik konuma sahip Golan Tepeleri'nin Suriye'ye iadesi.

"Roket yağmuru" korkusu
Görev süresi sona eren İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Eliezer Şkedi, gelecekte çıkacak olası bir savaşta İsrail topraklarının Hamas, Hizbullah ve Suriye tarafından binlerce füze ve roketle bombalanacağını söyledi.

Tümgeneral Şkedi, İsrail Radyosu'nda önceki gün yayımlanan röportajında Suriye ve Hizbullah'ın güçlenmesinin kaygı verici olduğunu belirtti.

İsrail'in 2006'daki Lübnan'ı işgal girişimi sırasında Hizbullah'ın İsrail topraklarına 4 bin kadar katyuşa roketi attığını hatırlatan Şkedi, Şii direniş örgütünün bomba yüklü insansız uçaklar da yolladığını, ancak bunların İsrail Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü söyledi.

Tümgeneral roket saldırılarına karşı etkili bir çözüm bulmanın olanaklı olmadığını da sözlerine ekledi.

yazici   mail