www.soL.org.tr
AKP-yargı arası ısınıyor mu?
25 Mayıs 2008, Pazar

AKP-yargı arasında hafta içinde başlayan gerilime ilişkin tartışmalar ve açıklamalar devam ediyor. TOBB'dan yargıya "siyasete karışma" uyarısı gelirken, Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı arasında sıcak mesajlar gidip geldi. 367'nin mimarı Kanadoğlu'nun Erdoğan'ın yasaklansa da başbakan olacağı yönündeki açıklamaları da dünün sıcak gelişmelerindendi.

resim

HABER MERKEZİ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de (TOBB) AKP ile yargı arasında tartışmalara, dün yargıya “siyasete karışma” uyarısı yaparak dahil oldu. Ayrıca konuyla ilgili olarak, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’le, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker arasında karşılıklı sıcak mesajlar verilirken, TBMM Başkanı Toptan yargı bildirisinin kendisini “incittiğini” ifade etti. Günün sıcak açıklamalarından birisi de, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’dan geldi: “Erdoğan yasaklansa bile başbakan olur.”

TOBB: Yargı sınırını bilsin
TOBB dün “Kamuoyuna Duyuru” başlıklı bir açıklama yaptı. “Yaşanılan gergin sürecin Anayasal kurumlar arasında olması gereken ahengi bozmaya yönelik bir hal almasının üzüntüyle karşılandığı” ifade edilen açıklamada, yasama, yürütme ve yargı erklerinin görev ve sorumluluklarının Anayasa’da açıkça tarif edildiği kaydedilirken, yargıya mesaj gönderildi.

“Her üç kuvvetin de birbirinden bağımsız, tarafsız olması ilkesi ve Anayasa çerçevesinde görev ve sorumluluklarını birbirlerini etki altına almaya çalışmadan ve üstünlük mücadelesine girmeden yerine getirmelerinin esas olduğunun” belirtildiği açıklamada, şu sözlere yer verildi: “Böyle bir süreçte herkes sorumluluğunu idrak eden bir anlayışla hareket etmeli ve mevcut gerginliği artırmaktan kaçınmalıdır. Siyasi ve ekonomik istikrarın temini, uluslararası itibar ve algılanışımızın zedelenmemesi için problemlerin itidal ve sağduyu içinde çözülmesi konusunda tüm taraflar üzerine düşeni yapmalıdır.”

AKP ile yargı arasında süren tartışmalara ilişkin olarak dün yapılan açıklamalarda Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’le, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker arasında da karşılıklı “hoşgörü” mesajları vardı.

Şahin ve Gerçeker arasında ılımlı mesajlar
Yargıtay Başkanı Gerçeker, Uşak Barosu'nun Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Ceza ve Hukuk” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün öneminin, açıklamaya gerek duyulmayacak kesinlikte olduğunu ifade ederken, “Bizlerin, yargı mensupları olarak tüm düşüncemiz budur. Bu temel eksende düşüncelerimiz oluşmaktadır. Bunun dışında hiç bir düşüncemiz yoktur” şeklinde konuştu. Gerçeker konuşmasında “Bizler yargı mensupları olarak hukukun temel değerlerini korumak, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığı ilkelerinin en üst düzeyde gerçekleşmesini sağlamak yönünde çaba harcamak zorundayız. Bu bizim üstlendiğimiz sorumluluğun bir gereğidir. Hiçbir zaman kurumlar arası, erkler arası çatışmadan, kutuplaşmadan yana değiliz” sözlerine yer verirken, Şahin de Yargıtay’dan gelen “ılımlı” mesajlara cevap vermekte gecikmedi.

Şahin, AKP Antalya İl Başkanlığı tarafından basına kapalı olarak düzenlenen İlçe Başkanları Değerlendirme Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamalarda, “Sayın Yargıtay Başkanının bugün basına da yansıyan (Bu konudaki tartışmaları daha fazla uzatmayalım) şeklindeki veya benim öyle anladığım değerlendirmesini, büyük bir anlayışla karşıladığımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Şahin şöyle konuştu: “Ben Adalet Bakanı olarak değerlendirme yaptım. Hükümet adına da Sayın Cemil Çiçek değerlendirme yaptı. Her şey kamuoyunun önünde cereyan ediyor. Sayın Yargıtay Başkanı'nın bugün basına da yansıyan (Bu konudaki tartışmaları daha fazla uzatmayalım) şeklindeki veya benim öyle algıladığım değerlendirmesini, büyük bir anlayışla karşıladığımı ifade etmek istiyorum. İki gün önce (Keşke böyle bir bildiri yayımlanmasıydı, biz de bir açıklama yapmak zorunda kalmasaydık) diye bir değerlendirme yapmıştım. Onu tekrar hatırlatıyorum.”

Toptan incinmiş
TBMM Başkanı Köksal Toptan’da dün konuyla ilgili açıklamasında, “Yargı bildirisinde yasama organını ilgilendiren bölüm de var. Ondan incindiğimi ifade etmek istiyorum” dedi. Toptan sözlerine “hükümet ile yargı arasında varlığı öne süren gerginliğin konumu itibari ile kendisinin bir tarafı olmayacağını da” eklerken, kendisinin öne sürdüğü düşünceler etrafında, tartışmalar yapılırken, yargının bildirisinin kendisini incittiğini ifade etti. Toptan “Bildirinin diğer bölümlerine ben bir şey diyemem. Onu hükümet cevapladı. Ve diğer ilgililer cevaplandırırlar” şeklinde konuşurken “Ama yasama boyutuyla şahsen benim bir Türk vatandaşı olarak ortaya koyduğum fikirlerin böylesine bir tepkiyle, ağır kelimelerle karşılanmasını doğru bulmadım” dedi.

Kanadoğlu: Erdoğan Başbakan olur
Günün bir diğer açıklaması ise, Habertürk’te katıldığı programda eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’dan geldi. Kanadoğlu, “AKP’nin kapatılması ve siyasi yasak getirilmesi halinde Erdoğan’ın bağımsız milletvekili olarak yeniden Başbakan olup olamayacağı” yönündeki soruya, “Bugün siyaset yasağı alan herhangi bir kişi, bağımsız aday olarak seçime girebilir ve milletvekili seçilebilir. Bu şekilde Meclis’e giren bir kişinin Cumhurbaşkanı’nın görev vermesi halinde Başbakan olmasına herhangi bir engel yoktur” şeklinde cevap verdi. Geçen hafta içersinde, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın da basına benzer yönde bir açıklama yapmıştı.

yazici   mail