www.soL.org.tr
Tersane cehennemi Türkiye’ye yerleşiyor
25 Mayıs 2008, Pazar

AB’nin sağlığa zararlı diye bünyesinden tasfiye etmeye çalıştığı tersane sektörü işgücünün ucuz ve değersiz olduğu Türkiye’de patronların yatırım alanı olmaya devam ediyor. AKP’li milletvekillerinin öncülüğünde, Samsun Terme’de oluşturulan tersane alanına yatırımlar yapılmaya başlandı.

resim

soL (Samsun) Tuzlada her geçen gün işçi ölümleri devam ederken, Avrupa Birliği'nin sağlığa zararlı olduğu için bünyesinden tasfiye ettiği tersane sektörü, işgücünün ucuz ve değersiz olduğu Türkiye’de patronların yatırım alanı olmaya devam ediyor. Tuzla tersane alanın dolması nedeniyle yerli ve yabancı birçok yatırımcı AKP milletvekillerinin de yardımıyla Samsun’un Terme ilçesinde oluşturulan tersane alanıyla yakından ilgilenmeye başladı.

Yatırımcı dostu AKP
AKP Samsun Milletvekili Fatih Öztürk , Shipyard, Bilgin A.Ş, Aytemiz, Öktemler ve Aksoylar gibi ünlü tersane yatırımcılarının girişimlere fiilen başladığını söyledi. Samsun Valiliği Özel İdare bünyesinde kurulan Yatırım Ajansı vasıtasıyla yatırım taleplerini değerlendirdiklerini söyleyen Öztürk, bu yatırımcıların çok nazik olduğunu ve kırılmaya küstürülmeye gelmeyeceklerini ifade etti.

Bu alanda Türkiye’de en önde gelen yatırım ajansı olmakla övünen Öztürk şunları söyledi: "Sanayici kardeşlerimiz dosyalarını alıp bu ajansa gelirler, işlem o kadardır. Geri kalanı buradaki deneyimli ve başarılı arkadaşlar devralırlar, tüm sorunlarına varıncaya kadar her şey irdelenir ve profesyonelce tüm sistem hazırlanır. Yatırımcı hiç bir sorunla karşılaşmaz. Bu da bizim övünç kaynağımızdır. Geçen hafta Ankara’da milletvekili arkadaşlarımız ve valimizin katılımıyla bakanımızın başkanlığında yapılan toplantıda Samsun'un Terme İlçesi, tersaneciliğin merkezi noktasında ilk adımı atmıştır. Samsun artık kabuğunu kırmıştır. Hem sanayisiyle, hem de ticaretiyle kol kola büyümektedir. Limanını özelleştirilmesi de bunun bir göstergesidir."

Samsun tersanesinde ölüm yaşanmayacakmış
Termenin birkaç yıl içerisinde tersanecilik alanında ismini tüm dünyaya duyuracağını ifade eden Öztürk, bu duyuruşun ölümlerle olmayacağını iddia etti. Öztürk, tersane kurmak için ayrılan 4 bin dönümlük hazine arazisinin 7 bin dönüme çıkartma çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

yazici   mail