www.soL.org.tr
ABD dışarı Küba içeri
25 Mayıs 2008, Pazar

Latin Amerika ülkeleri Küba'nın üzerindeki ablukaya son verecek ve ABD'yi dışarıda bırakacak bir Latin Amerika devletleri örgütü kurma çalışmalarını sürdürüyor. Konu Montevideo'da 14'üncü yapılan Sao Paulo Forumu'nda ele alınıyor.

resim

Montevideo, 25 Mayıs (Prensa Latina) 14'üncüsü düzenlenen Sao Paulo Forumu'nda ele alınacak konular arasında ABD'nin içinde yer almadığı bir Latin Amerika devletleri örgütü oluşturma ihtiyacının da yer aldığı bildirildi.

Uruguay'ın başkenti Montevideo'da yapılan ve bugün sona erecek toplantıda Küba'nın katılımıyla ilgili bir belge de tartışılıyor.

Prensa Latina, halen Çalışma Grubu'nun son şeklini vermesini bekleyen belgenin çeşitli bölümlerine ulaştı.

Bu bölümlerden birinde, "ABD'yi dışarıda bırakan ve 1962'den beri ayrımcılığa uğrayan ve ablukanın kurbanı olan Küba'yı içine alan bir Latin Amerika Devletleri Örgütü'ne giden yolu açmalıyız" ifadeleri kullanılıyor.
Bu tip bir örgütlenmenin oluşturulması düşüncesi Washington'un Ekvador'un sınırlarını yasadışı bir şekilde ihlal eden Kolombiya hükümetini kınamak için gösterdiği direncin ardından güçlendi.

Kolombiya işgalini kınayan belgede bunun "Plan Kolombiya ve Plan Merida'nın yanı sıra, ABD'nin Güney Bölge komutanlığının bölgede yürüttüğü askeri operasyonların ve CIA'nın Kolombiya istihbarat servisiyle koordineli bir şekilde gerçekleştirdiği eylemlerin yarattığı büyük tehlikeyi ortaya koyduğu" bildirildi.

Bolivya'daki oligarşik kesimlerin ayrılma girişimlerinin de kınandığı belgede bu girişimin amacının "hidrokarbonlar, doğal gaz ve geniş topraklar üzerindeki kontrolün ele geçirilmesi" olduğu vurgulandı.
Belgenin hazırlığı Brezilya İşçi Partisi, Meksika Demokratik Devrim Partisi, El Salvador Farabundo Marti Ulusal Özgürlük Cephesi, Küba Komünist Partisi ve Uruguay'dan Frente Amplio temsilcilerinin katılımıyla sürdürülüyor.

Cuma günü Forum'un parçası olan 70 sol örgüt biraraya gelerek belgeyi inceleyecekler ve Pazar günü de sonuç bildirgesi onaylanacak.

Forumun amaçları arasında uluslararası konularda tartışmalar ile egemenlik ve bağımsızlığı koruma çabaları ve neoliberalizme karşı mücadelede deneyimlerin paylaşılması bulunuyor.

yazici   mail